Статевий цикл і його видові особливості

План

  1. Статева зрілість.
  2. Визначення і термінологія.
  3. Класифікація статевих циклів, характеристика статевих циклів.
  4. Повноцінні і неповноцінні статеві цикли.
  5. Особливості статевого циклу  у різних видів тварин.

Література

1.     Л.  6 с. 44 – 71.

2.     Л.12  с. 7 – 36.

1.Статева зрілість

Статева зрілість – це здатність тварин породжувати потомство. Вона починається з настанням першого статевого циклу у самки або виділенням сперми у самця. Здатність до відтворення настає поступово. Поряд із загальним ростом і розвитком швидко, але рівномірно росте і дозріває гіпофіз, гормональний вплив якого на яєчники викликає їх збільшення і прово­кує ріст фолікулів у них. Фолікули, які дозрівають, виробляють статеві гормони (естрогени), котрі забезпечують ріст і розвиток матки й інших ділянок статевих шляхів Ці зміни приводять статевий апарат самки в стан функціональної готовності, зовнішнім проявом якої є перша тічка і стате­ва охота, а внутрішнім — овуляція фолікула з яєчника.

 

Статева зрілість настає

—у кобил — 12-18 міс (протягом їх другого літа);

— у телиць — 6-9 міс (6-18 міс ),

— у свинок, овець і кіз — 5-8 міс. (при досягненні свинкою маси тіла більше 50 кг),

— у собак — 6-8 міс.;

— у кролиць і кішок — 4-5 міс.

На статеве дозрівання впливають:

— вид тварини;

— порода (молочні породи дозрівають швидше ніж м'ясні; у собак маленькі породи — швидше за великих);

— стать (самці дозрівають пізніше);

— клімат і сезон року (статеве дозрівання затримується взимку);

— освітленість у приміщенні;

— рівень годівлі (у телиць голштинів, яких годували за раціоном на 140 %, першу статеву охоту спостерігають у 7,5 міс., а при низькому рівні годівлі — у 2 рази пізніше). Але ожиріння молочних телиць у ранньому віці негативно впливає на розвиток секреторних елементів вим'я;

— спілкування між різностатевими тваринами, групове утримання, моціон;

— сезон народження (у кобил, сук і особливо в овець). Наприклад, коли ярочка народиться взимку або рано навесні, то перша статева охота проявляється восени, хоча їй буде 5-8 міс. Але якщо народиться пізно весною, то статева охота проявиться лише на другому році житття (восени наступного року).

Але статева зрілість проявляється завжди раніше ніж закінчується основний ріст і розвиток тварини. Використання тварин для відтво­рення зразу ж після настання статевої зрілості негативно позначається не тільки на самих тваринах, але й на їх нащадках. У них недостатньо розвинена статева і імунна системи, таз і молочна залоза.

Фізіологічна зрілість характеризується завершенням формуван­ня організму і досягненням твариною 70 % живої маси, властивої дорослим тваринам даної породи і статі. Тільки фізіологічно зрілих тварин можна використовувати для відтворення.

Фізіологічна зрілість настає: у кобили — 3 роки; у телиці — 16-18 міс.; в овець і кіз — 12-18 міс.; у свині — 9-12 міс.; у собак і кішок — 10-12 міс.; у кролиць — 4-8 міс.

2. Визначення і термінологія

При досягненні статевої зрілості статевий апарат самки підпорядковується певному функціональному ритму, в основі якого лежать процесі її дозрівання фолікулів, овуляції домінантних фолікулів з наступним розвитком жовтих тіл в яєчниках синхронно зі змінами слизової оболонки матки. Всі ці процеси проходять взаємозв'язано, мають цикліч­ний характер і спрямовані на створення сприятливих умов для транспорту статевих клітин у статевих органах самки, запліднення і розвиток вагітності.

Статевий (оваріальний) цикл (рос. половой цикл, англ.  the seksual cycl, фр. сусі оvагіеnnе) — сукупність фізіологічних та морфологічних процесів в організмі статевозрілої самки, пов'язаних з розмноженням,  які знаходяться під контролем нейрогуморальних механізмів регуляції і регулярно повторюються у сталому порядку протягом певного генетич­не закодованого проміжку часу.

Термін був вперше використаний Маршаллом.

3. Класифікація статевих циклів

У природі існує два типи статевого циклу:

1. Естральний статевий цикл (від грец. оestros — пристрасний потяг) притаманний для всіх ссавців за винятком людини. Він супроводжується еструсною поведінкою, за якою настає овуляція — вихід яйцеклітини з фолікула.

2. Менструальний статевий цикл (від фр.mensuel — щомісячний) властивий для жінок, овуляція в яких проходить посередині між двома періодами маткової кровотечі без змін у поведінці.

Типи естральних циклів:

1. Поліестральний (поліциклічний) — циклічна активність зберігається протягом всього року, якщо не настає запліднення. Такий цикл властивий для корови, свині, миші, криси. Статевий цикл людини можна вважати поліменструальним.

2. Сезонно поліестральний статевий цикл проходить у вигляді кількох тічок певної пори року (кобила, вівця, коза, кішка, верблюдиця).

3. Диестральний (моноестральний) статевий цикл — два чи більше статевих цикли (пізно взимку або наприкінці літа) буває у сук і диких тварин. Інколи у собак буває 3-4 цикли. Пора року, коли у них спосте­рігається статева активність, називається статевим сезоном.

У залежності від типу овуляції розрізняють 2 групи тварин:

1. Тварини зі спонтанною овуляцією — для розриву фолікула у біль­шості

тварин коїтус не обов'язковий, хоча і прискорює овуляцію. Можливо, це властиво і для жінок.

2. Рефлекторна овуляція настає тільки після спарування, яке призводить до викиду гіпоталамічного нейрогормона Гн-РГ, котрий діє на гіпофіз і викликає виділення ЛГ, а ЛГ діє на яєчник і викликає овуля­цію. До тварин з рефлекторною овуляцією відносяться верблюдиця, кішка, кролиця, норка, тхір.

Характеристика статевого циклу за У. Хіпом.

Учений із Кембриджа Уолтер Хіп в 1898 р. описав 4 стадії статевого циклу:

1. Передтічкова (proestrum), або підготовча стадія характеризується підвищенням концентрації ФСГ, під дією якого підсилюється ріст фо­лікулів і зростає секреція естрогенів, які активують кровопостачання окремих статевих органів: слизові оболонки піхви і шийки матки набу­вають яскраво-червоного забарвлення, вульва і піхвова частина шийки матки набрякають, починається виділення слизу цервікальним каналом, який у цей період дещо відкривається і таким чином настає тічка У корів вона в середньому триває 2 дні.

У гризунів — різка гіперемія і проліферація статевого апарата. Сли­зова оболонка піхви потовщується, покриваючись 18-20 шарами плос­кого епітелію замість 2-3, з одночасним відторгненням зроговілих клітин.

У сук на цій стадії виділення зі статевих органів мають кров'яни­стий відтінок.

2. Тічка (oestrum, oestrus) — період статевої активності самки, під час якого в яєчниках дозрівають яйцеклітини і в організмі створюються умови для запліднення.

Слово має досить своєрідне походження, від грецького «ойстрос», що означає «шершень», або «підшкірний овід». Його дзижчання влітку дуже тривожить корів, хоча у самок овода зовсім немає жала. Вони відкладають яйця на волосяний покрив кінцівок, а корови злизують їх. У шлунково-кишковому тракті вилуплюються личинки і мігрують під шкіру спини, де згодом утворюються абсцеси, прориваються і личинки потрапляють на землю. У період тічки корова також надто збуджена, часто реве і гасає по пасовищу Тому природно, що греки використову­вали слово «еструс» для означення поведінки тварин у цей період.

Еструс — зовнішній і видимий прояв невидимих внутрішніх про­цесів, а саме — овуляції. Це поведінкова реакція, спрямована на те, щоб забезпечити запліднення самки у період овуляції У цей період самка стає не тільки надзвичайно привабливою для самця, але й сприйнятливою до  його залицянь і, більш того, може сама активно його розшукувати (поведінкова реакція, відома як процептивність).

Тічка триває у корів 1-2 дні. Вона характеризується проявом статевої охоти, яка продовжується у середньому 12 год з коливаннями під 6 до 30 год. У цей період швидко росте фолікул і висока концентрація естрогенів створює у ЦНС осередок підвищеної збудливості, який приводить до розвитку і підсилення статевих відчуттів. Статеве збудження набуває такого домінуючого

характеру, що самка прагне до парування з самцем. Статеві губи набрякають і  червоніють ще більше. Маткові залози, залози шийки матки і переддвер'я піхви секретують багато слизу рідкої консистенції

Через 12 год після закінчення статевої охоти у корів настає овуляція. День статевої охоти при відліку початку статевого циклу у корів і телиць приймають за нульовий.

У передовуляційний період баланс гіпофізарних гормонів зміщується від ФСГ до ЛГ, внаслідок чого настає овуляція і починає формуватися жовте тіло. Моторика матки підсилюється, матка ригідна, напружена, збільшена і трохи піднімається над нижньою стінкою тазової порожнини.

Перші дві стадії статевого циклу називають фолікулярною, або естрогеновою фазою циклу, тому що в цей період жовте тіло попереднього циклу уже не функціонує і в цей час швидко росте фолікул

У гризунів у цю стадію наростає гіперемія, шийка матки трохи відкривається і виділяється рясний слиз із великою кількістю лейко­цитів і без'ядерних лусочок клітин, які піддалися відторгненню.

3. Післятічкова (metoestrum) — 3-4 дні — припинення секреції яєчниками естрогенів, внаслідок чого зменшується гіперемія, набухання і ослизнення вульви, піхви і шийки матки (інволюція статевих органів). Шийка матки закривається. Починається формування жовтого тіла.

У гризунів — відторгнення плоского епітелію; у мазках — багато ядерних та без'ядерних клітин.

4. Зрівноваження (dioestrum s. anoestrum) — триває 14-15 днів. Це стадія активності циклічного жовтого тіла. У цю стадію повністю роз­пивається жовте тіло і секретує прогестерон, який впливає па розвиток ендометрію для підтримки можливої вагітності. Тварина знаходиться V стані спокою, шийка матки закрита, проходить звичайна заміна клітин. Слизова оболонка статевих органів секретує густий слиз, який містить лейкоцити і клітини багатошарового плоского епітелію з ядрами і без. Слизові переддвер'я піхви і піхви бліді.

Ці дві стадії статевого циклу складають лютеальну, або прогестеронову фазу статевого циклу.

Характеристика статевого циклу за У. Хіпом використовується зараз v всіх західних країнах. У нашій країні частіше використовують характеристику статевого циклу за А. П. Студенцовим (1953).

Характеристика статевого циклу за А. П. Студенцовим.

А. П. Студенцов розрізняє 3 стадії статевого циклу: збудження, гальмування і зрівноваження.

Стадія збудження статевого циклу характеризується яскравим проявом чотирьох послідовних феноменів: тічки, загальної реакції статевого збудження, статевої охоти і овуляції, перебіг яких взаємозв'язаний, хоч і розвиваються і проявляються вони неодночасно, а у відповідності до своїх закономірностей та умов існування організму.

Тічка (oestrus) — феномен стадії збудження, який виникає при наростанні концентрації естрогенів при одночасному зменшенні концентрації прогестерону і характеризується морфологічними змінами у статевих органах самки і виділенням з них слизу.

Морфологічні зміни у статевих органах проявляються проліферацією слизової оболонки геніталій.

Складовими проліферації є збільшення кількості шарів епітелію піхви і переддвер'я піхви до 18-20, трансформація епітелію, швидкий ріст капілярів сильна гіперемія і гіперплазія ендо- і міометрію.

Основними ознаками тічки у корів є помірний набряк статевих губ почервоніння слизової оболонки переддвер'я піхви і власне піхви, відтулення каналу шийки матки, виділення слизу.

 Феномен тічки у розумінні А. П. Студенцова відповідає передтічковій стадії статевого циклу за У. Хіпом.

2. Статеве збудження (загальна реакція) зміна поведінки самки, що виникає у зв'язку з дозріванням фолікула і виділенням в кров великої кількості естрогенів: занепокоєння, зниження апетиту і надою, зміні якості молока (гірке або солоне), підвищення температури геніталій, збільшення частоти пульсу і дихання. Самка плигає на інших тварин, цікавиться самцем, але не допускає коїтус. У молодняка можливий розвиток діареї.

3. Статева охота (libido sexualis) — фізіологічний стан самки, який виявляється комплексом морфологічних змін і поведінкових реакцій, котрі виражають її потяг до самця і забезпечують парування.

Самка в охоті прагне наблизитися до самця, приймає позу для статевого акту, допускає застрибування і коїтус (рефлекс нерухомості).

Феномен статевої охоти за А. П. Студенцовим відповідає стадії тічки за, У. Хіпом.

4. Повноцінний і неповноцінний статеві цикли

Чергування стадій статевого циклу є нормою для здорових невагітних самок, що досягли віку статевої зрілості. Це продовжується протягом всього життя тварин до настання клімактеричного періоду.

Порушення динаміки статевого циклу розглядають як системне по­рушення взаємовідношень статевої системи самки з іншими системами організму, а також з умовами навколишнього середовища.

Повноцінним статевим циклом вважають той, у стадію збудження якого проявляються всі 4 феномени.

Неповноцінний статевий цикл — при відсутності одного або більше феноменів:

— анестральний (без ознак тічки);

— ареактивний (без прояву загальної реакції стадії збудження). Ці два види неповноцінних статевих циклів бувають при зменшенні концентрації естрогенів, часто відзначаються в овець як «тиха охота»;

— алібідний (без статевої охоти). Часто зустрічається у корів (10-30 %), а в перші дна місяці після отелення — до 65 %;

— ановуляторний (без овуляції).

У корів перші статеві цикли після отелення можуть бути ановуляторними. Це такі цикли, при яких овуляція не настала через 48 год після початку статевої охоти.

Тривала відсутність стадії збудження статевого циклу у корів після родів пов'язана з розладами овуляції домінантного фолікула внаслідок недостатньої частості викидан­ня ЛГ, що має місце при слабкій вгодованості у період пологів і підсосним вирощуванням телят.

Ановуляція буває внаслідок температурних та інших стресів (утримання тварин без тіньових навісів у дуже жарку погоду).

Стадія збудження повноцінного статевого циклу може формуватися синхронно, коли кожен феномен проявляється хвилеподібно у певні проміжки часу і у певній послідовності протягом неї і асинхронно, колі окремі феномени настають в анормальній послідовності. Наприклад у корови стадія збудження триває 3-5 днів і починається з тічки, а через 6-48 год з'являються симптоми загальної реакції статевого збудження. Через 6-24 год від початку їх прояву настає статева охота, яка триває 16 год (10-23 год), а через 10-15 год після її закінчення відбувається овуляція.

Повноцінність феноменів стадії збудження статевого циклу залежить від якості лютео- і фолікулогенезу в яєчниках і морфофункціональних  змін у матці протягом стадій гальмування і зрівноваження.

Ритмічним статевий цикл вважається тоді, коли кожна наступна стадія збудження повторюється через рівні проміжки часу. При скороченні або збільшенні цього терміну говорять про аритмічні статеві цикли.  Статеву циклічність можуть порушувати або навіть зупиняти несприятливі умови навколишнього середовища, стреси. Є дані, що в період війн у жінок аменорея була тривалістю до року.

Статева циклічність у період вагітності з ознаками статевої охоті виявляється у кобил і корів у перші 4-5 міс. вагітності. Ці статеві циклі є неповноцінними (ановуляторними) у корів; у деяких кобил вони проходять  з овуляцією і призначені для утворення додаткових жовтих тіл здатних підтримати діяльність жовтого тіла вагітності.

Д. В. Подвалюк (2002) відзначає, що особливістю репродуктивне системи кобил є прояв ними протягом перших 4 міс. вагітності (головним чином, протягом 2 і 3 міс. вагітності) статевої охоти, яка залежно від породного типу має поширеність від 2,8 до 7,3 % і триває 1-6 дні і  овуляція реєструється у 14,3 % тварин верхового та рисистого типу, а в решти ріст ірозвиток фолікула закінчується його атрезією з утворенням атретичного жовтого тіла.

Статевий цикл корови має стадії такої тривалості:

Проеструс- 2-3 дні, Еструс  -  1 день (12 – 18 год); Метеструс – 3 – 4 дні, діеструс – 14 – 15 днів.

Під час тічки і статевого збудження у корів спостерігають помірний набряк статевих губ, почервоніння слизової оболонки переддвер'я піхви власне піхви, відтулення каналу шийки матки, витікання слизу, підняття відведення хвоста.

Слиз на початку тічки еластичний, тягнеться нитками, налипає на хвіст, в середині тічки стає скловидно-прозорим, а при її закінченні набуває в'язкої консистенції і мутніє.

Наприкінці статевої охоти в'язкість слизу зростає, а матка добре скорочується і тому слиз містить більше повітряних кульок (стає пухирчастим).

Корови у стадії статевого збудження активно шукають контакту з іншими тваринами: обнюхують і облизують статеві органи, сечу та круп них корів, вигинають спину, проявляють «обіймальний рефлекс».

У першій половині стадії збудження корови мукають, часто виділяють сечу статева домінанта у цей період пригнічує корову і вона менше споживає  кормів, знижує надої.

За 2-5 год до початку статевої охоти корови починають дозволяти стрибки на себе інших корів, проявляти «рефлекс нерухомості».

Ця ознака є основною у виявленні тварин в охоті. У ділянці кореня хвоста, крижів і маклоків в результаті сплигувань з'являються садна («стертість крижів») У другій половині охоти корови набагато рідше стрибають на інших тварин. Вони ходять за іншими коровами, стоять біля них і часто кладуть голову на їхню спину або крижі, труться мордою об шию чи тулуб, здійснюють ритуальні удари рогами по рогах іншої корови.

У таких ритуалах беруть участь не тільки корови в охоті, а й і не в охоті і навіть тільні, від 2 до 10 тварин. При цьому вони легко, знаходять свого «партнера», виділивши серед інших тварин. У них просто менша інтен­сивність статевої поведінки і це може призводити до певної суб'єктив­ності при візуальному способі виявлення тварин в охоті і можливості помилок.

Ритуали залицяння у корів є фізіологічне необхідними для підготов­ки тварин до запліднення.

При обнюхуванні сечі і статевих органів самок бугаї стоять нерухомо, голову тримають горизонтально, інколи водять нею з боку в бік, витягують шию, верхню губу завертають догори.

Так;і ритуальна реакція на сечу самок відома як реакція Флемена (Flemen reaction) і триває 10-30 с.

Фактори, які викликають дискомфорт і занепокоєння у тварин, при­гнічують прояв характерних ознак статевої охоти.

Це можуть бути висока температура повітря і вологість, вітер, сніг, ожеледь, тобто умови, котрі спричиняють невпевнені рухи або падіння тварин, біль у копитцях, а та­кож обмеження у просторі.

5.Особливості статевого циклу  у різних видів тварин.

Статевий цикл кобили: проеструс — 2-3 дні, еструс — 4-8 днів, метеструс— 2-3 дні, діеструс — 10-12 днів. Осінньо-зимовий анеструс може продовжуватися від 4 до 6 місяців.

У проеструсі починається дозрівання 1-3 фолікулів, діаметр яких збільшується до 1-3 см. Слизова оболонка піхви стає трохи гіперемійованою, блискучою. Слизу мало, він непрозорий, солом'яно-жовтого кольору.

У стадію еструсу яєчники помітно збільшуються (з 5,4х3,3х3,3 см, що є характерним для весняно-літньої сезонної активізації до 6,8х3,9х3,8 см), один з фолікулів досягає у діаметрі 2,5-3,5 см і більше (до 7 см). На­ростає гіперемія і набряклість статевих органів, канал шийки матки відкривається на ширину 2-3 пальців, збільшується кількість і змінюється якість слизу (він стає водянистим і прозорим, а наприкінці еструсу — каламутним і в'язким). Кобила у період статевої охоти надзвичайно збуджена, часто ірже, відкриває і закриває статеву щілину, піднімає хвіст, випинає клітор і випускає невелику кількість сечі та слизу, а забачивши жеребця приймає позу для парування.

У стадію метеструсу ознаки тічки і статевої охоти згасають; кобили вже не допускає садки. В яєчнику формується жовте тіло. При настанні вагітності утворюється первинне жовте тіло діаметром 2—4 см, яке фун­кціонує до 4 місяців жеребності. У цей період величина яєчника  5,4х3,4х3,6 см. З 2-3 місяця вагітності з'являються вторинні жовті тіла, Діаметр яких становить 1-2 см, а величина яєчника — 4,6х2,5х2,7 см. До 150-го дня, а також наприкінці жеребності, в яєчниках кобили є досить великі фолікули, які досягають у діаметрі 2-3 см.

Інколи у жеребих кобил виявляються ознаки статевої охоти. Після покриття жеребцем таких кобил можливі аборти, певно спричи­нені, з одного боку, недостатнім розвитком і функцією жовтого тіла вагітності, а з другого,— підсиленим ростом і дозріванням фолікула.

У діеструсі слизова оболонка піхви бліда, дещо жовтуватого кольору, Покрита невеликою кількістю в'язкого каламутнуватого слизу.

Статевий цикл вівці: проеструс — 2-3 дні, еструс — 24-38 год, метеструс — 2-3 дні, діеструс — 10-12 днів. Слизу мало, на початку статевої охоти він прозорий, трішки опалесцюючий, а потім стає більш каламутним, набуваючи у кінці охоти салоподібної консистенції.

За Л. Т. Голубіною (1983), у ярок романівської породи стадія статевого збудження, що продовжується 124,48 год, починається і закінчується тічкою, ознаками якої є припухання і виразніше зволоження статевих губ, а також незначна гіперемія і набухання слизових оболонок передвеер'я піхви і піхви. Але слиз із вульви, зазвичай, не виділяється, і лише у незначній кількості накопичується у піхві. Поведінка тварини у цей період спокійна, але баран-пробник до таких ярок проявляє зацікав­леність. Він обнюхує статеві органи ярки, іде слідом за нею і інколи пробує зробити садку. Ярка ще не допускає барана-пробника, хоча стоїть спокійно під час обнюхування пробником її статевих органів, часом вона бекає.

У більшості випадків статеве збудження співпадає з настанням статевої охоти. Воно виявляється пориванням вівці до барана, обню­хуванням статевих органів, характерним помахуванням хвостом.

Статева охота виражається у тому, що вівцематка сама наближаєть­ся до барана, приймає позу для статевого акту і допускає садку барана-пробника. Статева охота у ярок починається у середньому через 39,95 год після настання тічки і закінчується завжди раніше неї (у середнь за 36,46 год). Триває статева охота 48,1 год. Овуляція у більшості  ярок романівської породи починається через 30 год від початку статевої охоти і продовжується до 36 год.

Статевий цикл свині: проеструс — 3-4 дні, еструс — 2-3 дні, мете­струс — 2-3 дні, діеструс — 11-13 днів. У проеструсі статева петля на­бухає, набуває червоного кольору, слизова оболонка переддвер'я піхви набрякає, червоніє і зволожується. З статевої щілини може виділятися небагато слизу. За 3-12 год до настання еструсу змінюється поведінка спині. Вона стає занепокоєною, хрюкає, мало їсть, часто виділяє сечу, обнюхує статеві органи інших тварин, сплигує на них і дозволяє робити садку на себе іншим свиням. В еструсі слиз світлий, а в кінці охоти — рожевуватий. Свиня проявляє рефлекс нерухомості: насторожує вуха, вигинає дугою спину і залишається у такій позі. Краще рефлекс нерухомості виявляється у присутності кнура.

Статевий цикл суки буває 2 рази на рік з інтервалом 5,5±1,5 міс частіше у січні-березні и серпні-вересні. Тривалість проеструсу — 9 днів (7-18 днів), еструсу — 6 днів (3-12 днів), метеструсу — 50-90 днів, діеструсу — 90-265 днів. Проеструс виявляється спочатку кератинізацією клітин епітелію піхви та серозно-кровянистими виділеннями із статевих органів, що пояснюють діапедезом еритроцитів через непошкоджений матковий епітелій, а через кілька днів — прогресуючим припуханням статевих губ. Самка у цей період веде себе занепокоєно, стає неслухняною, облизує вульву, у неї трапляється часте сечовиділення. Вона приваблює своїм запахом самців, заплигує на них і допускає заплигування на неї, але не допускає коїтус. Наприкінці проеструсу у сук інколи настає овуляція

Еструс (статева охота) починається з моменту, коли сука вперше допускає коїтус і закінчується, коли вона відмовляється від коїтусу. У стадію еструсу кров'янисті виділення змінюються на світлі або жовтуваті, набряклість вульви стає максимальною, при доторкуванні до промежини і статевих губ відзначається підтягування вульви з відведенням хвоста набік. Самка проявляє інтерес до самця і через деякий час спілкування приймає позу для в'язки Овуляція у сук, на відміну від інших тварин, відбувається на ранній стадії еструсу. Настання овуляції варіює  навіть в однієї і тієї ж суки у періоди різних тічок з причини різного часу необхідного для дозрівання фолікулів. Вважають, що овуляція відбувається через 30-48 год після пікового викидання ЛГ. Оскільки у собак множинна овуляція, то деякі із фолікулів розриваються тільки через 96 год після цього гормонального сигналу. Яйцеклітини овулюють недозрілими блокованими на стадії ооцитів 1-го порядку і отримують здатність до запліднення тільки через 2-3 доби після їх попадання в яйцепровід

Статева охота виявляється звичайно, починаючи із піку ЛГ, а максимальний період заплідненості настає через 2-3 дні Коли статева охота завершується, в яєчниках уже ь сформовані функціонально активні жовті тіла.Загальна тривалість двох перших стадій статевого циклу суки становить близько 21 дня. При подовженні проеструсу скорочується еструс і навпаки. Метеструс починається тоді, коли сука вперше відмовляється від коїтусу і продовжується приблизно 60 днів (лютеїнова стадія). Набряк вульви і кровянисті виділення із статевих органів зникають на ранній стадії метеструсу. Ця стадія може розвиватися двояко.У вагітної суки секреція прогестерону стає максимальною між І5 і 25 днями після піку ЛГ, після чого знижується і різко падає перед родами, між 62 і 65 днями після овуляторного підйому ЛГ.

У невагітної суки секреція прогестерону жовтим тілом подібна до такоїж  вагітної і продовжується навіть трохи довше, після чого стрімко падає.

В анеструсі залишки жовтих тіл зберігаються кілька місяців В яєчниках у цей період є також і маленькі фолікули які піддаються атрезії.

Нa тривалість інтереструсу впливає фотоперіод і тип секреції пролактину: собака, котра живе у будці надворі, швидше виявляє тічку і має циркаднорічний тип секреції пролактину. Шляхом призначення препаратів-інгібіоторів ПРЛ, можна скоротити тривалість інтереструсу на 40 90 днів.   

Статевий цикл кішки. Кішка — поліестральна тварина із статевим сезоном і рефлекторною овуляцією. Статевий сезон у кішки в умовах Північної півкулі триває приблизно з кінця січня до серпня-вересня, інколи до листопада, після чого настає період статевого спокою — анеструс. Але у деяких порід кішок Статева циклічність може бути 2 рази на рік у лютому-березні і літом.  Весною, якщо не настало запліднення, то статевий цикл може повторитись через 14-28 днів У кожної кішки встановлюється індивідуальний цикл тічки. На статеву циклічність кішки особливо впливає довжина світлового дня. Тому у кішок які утримуються в кімнаті, внаслідок штучного освітлення статеві цикли можуть повторюватися майже протягом всього року

Перша тічка у кішок різних порід починається у різні строки у сіамськоі кішки тічка виявляється у 5 міс, а в інших, особливо довгошерстих, наприклад перських, — після 10 міс.

Після родів перший статевий цикл може настати у кішки, яка годує кошенят на 7-10 й день, але у більшості тварин циклічність відновлюється через 7-8 днів після відлучення кошенят віком 4-6 тижнів. Тривалість статевого циклу кішки залежить від того, чи було парування з котом, тобто від того, чи настала овуляція. Ановуляторний статевий цикл триває близько 2-3 тижнів (7-42 днів), а овуляторний — 5-6 тижнів (30-75 днів)

У статевому циклі кішки розрізняють проеструс, еструс та інтереструс Проеструс триває 1-3 дні В цей період вульва слабо набрякла, волога, кров'янистих виділень немає, відзначається підвищення апетиту, занепокоєння, частіше сечовипускання.

Еструс триває 6-8 днів (3-20 днів), але якщо відбулося парування, то він скорочується до 4-6 днів Кішка частіше і голосніше нявкає, в період статевої охоти дуже кричить (кличе котів), стає велелюбною о людей, крутиться біля ніг і треться об них, виляє задом, перекачується по підлозі. Овуляція настає через 22-50 год після статевого акту (вірніше, після чисельних статевих актів), після чого статеве збудження згасає Протягом 48 год Овуляцію можна викликати штучно, подразнюючи піхву кішки пластмасовою паличкою Після такої імітації статевого акту настає несправжня вагітність, яка продовжується 36 днів. Це один із способів припинення тічки у кішки.

Інтереструс (метеструс) — міжестральна фаза, що характеризуєть­ся відсутністю статевого збудження і потягу до кота. Він продов­жується до настання чергової тічки і охоти. У кішки, яка не мала коїтусу з котом, Інтереструс триває у середньому 2 тижні.

Кішка змінює голос від ніжного, але зазивного муркотіння до пронизли­вого нявкання; пеститься, тікає з дому, навіть якщо він багатоповерховий.

Кролиці виявляють неспокій, інколи агресивність, рухаються по кліт­ці, тупаючи ногами, дряпають дверці, вищипують пух на грудях і носять у зубах змішуючи пух з підстилкою. В них спостерігається часте сечови­ділення.