Підготовка матеріалів та інструментів, що використовуються при штучному осіменінні свійських тварин

Мета: Оволодіти методикою підготовки і знезараження матеріалів, посуду, розчинів та інструментів, які використовуються при взятті, розрідженні та зберіганні сперми і штучному осіменінні свійських тварин.

Матеріали та обладнання: Вода дистильована, спирт етиловий 96-процентний, сода двовуглекисла та кальцинована, натрій лимоннокислий, фурацилін, марля, вата, аптечні терези, наважки, ложки рогові, банки з притертими кришками, мензурки, колби, лійки, скляні палички, спиртометри, корнцанги, піхвові дзеркала, шприци-катетери, стерилізатор.

Методичні вказівки

Кожний студент повинен відпрацювати всі прийоми підготовки розчинів, інструментів, приладів, способи їх знезараження.

Готуючи розчин, необхідно користуватися прокип'яченою дистильованою водою. Для цього набрати у чисту хімічну колбу дистильовану воду, накрити її паперовим ковпаком, поставити на газову чи електричну плитку і кип'ятити протягом 15-20 хвилин.

Завдання 1

Приготувати 0,9-процентний розчин натрію хлориду.

 

Методичні вказівки

У чисту хімічну колбу налити 100 мл дистильованої води, відважити і внести в колбу 0,9 г хімічно чистого натрію хлориду або одну таблетку його масою 0,9 г і розмішати стерильною скляною паличкою до повного розчинення. Довести розчин до кипіння, після охолодження розлити в стерильні баночки 1, 3, 4 і закрити притертими кришками.

Коротко описати техніку виготовлення за вказаною методикою 475 мл 0,9-про-центного розчину натрію хлориду.

 

Завдання 2

Приготувати 2,9-процентний розчин натрію цитрату.

 

Методичні вказівки

У чисту стерильну колбу налити 100 мл прокип'яченої і охолодженої до 80° С дистильованої води, відважити 2,9 г хімічно чистого тризаміщеного п'ятиводневого натрію цитрату, всипати у колбу і старанно розмішати стерильною скляною паличкою. Профільтрувати крізь тонкий ватний або паперовий фільтр у стерильну колбу, закрити нещільно ватно-марлевим тампоном і прокип'ятити протягом 5-Ю хв або витримати 30 хв у автоклаві при температурі 108°С і тиску 0,4 атм.

Коротко описати техніку виготовлення за зазначеною методикою 650 мл 2,9-процентного розчину натрію цитрату.

 

Завдання З

Приготувати однопроцентний розчин натрію бікарбонату.

 

Методичні вказівки

Відважити 1 г натрію бікарбонату і висипати в стерильну скляну колбу. Відміряти градуйованим циліндром 100 мл. прокип'яченої і охолодженої до 40-45°С дистильованої води (при температурі понад 60 °С натрій бікарбонат розкладається з виділенням вуглекислого газу і перетворюється на токсичний для сперміїв натрій карбонат). Влити воду в колбу з наважкою натрію бікарбонату і розмішати стерильною паличкою до повного розчинення. Закрити корком.

Коротко описати техніку виготовлення за вказаною методикою 350 мл одно­процентного розчину натрію бікарбонату.

 

Завдання 4

Приготувати 70-процентний спирт.

 

Методичні вказівки

Готують його з 96- чи 95-процентного спирту-ректифікату. Налити у 500 мл циліндр спирт-ректифікат, обережно занурити у нього спиртометр і по верхньому меніску визначити його міцність, за нижче наведеною формулою визначити скільки такого спирту треба взяти для одержання 100 мл 70-процентного:

Х= (70-100): М,

де X - кількість спирту-ректифікату, мл; М - міцність спирту-ректифікату, град.

До визначеної кількості спирту-ректифікату долити потрібну кількість прокип'яченої дистильованої води. Міцність розведеного водою спирту перевірити спиртометром, який повинен плавати, не торкаючись дна циліндра. Якщо вона нижче 70%, то, не виймаючи спиртомір, доливають ще спирту до позначки на спиртомірі 70. Якщо міцність спирту вища, доливають необхідну кількість води.

Розрахувати за вищенаведеною методикою виготовлення 250 мл 70-процентного спирту.

 

Завдання 5

Приготувати 0,02-процентний розчин фурациліну та 0,01-процентний розчин фуразолідолу.

Методичні вказівки

Готують його на стерильному 0,9-процентному розчині хлористого натрію, додаючи до нього 0,2 г фурациліну на 1 л.

Розрахувати і записати кількість фурациліну необхідного для виготовлення 3 л 0,02-процентного розчину.

 

Завдання 6

Виготовити паперові фільтри, ватно-спиртові тампони, марлеві серветки.

 

Методичні вказівки

Приготування паперових фільтрів. Розрізати ножицями аркуш фільтрувального паперу на частини (відповідно до розміру наявної лійки). Для цього скласти його по діагоналях так, щоб утворився трикутник, розгорнути один шар паперу малого трикутника і вставити фільтр у стерильну скляну лійку.

Обрізати зайві краї фільтра так, щоб після вкладання його в лійку краї були на 0,5 см нижче краю лійки.

Виготовлення ватно-спиртових тампонів. Взяти клаптик гігроскопічної вати, розділити його на тонкі шари і, підгинаючи краї, зробити круглі плоскі тампони діаметром 6-7 см для знезараження великих предметів (наприклад, штучної вагіни для жеребця), 5-6 см для бугая і кнура та 3-4 см - для барана.

Скласти їх на перевернуту кришку тампонниці і залити 96-процентним спиртом. Потім вийняти тампони, ущільнити їх дном циліндра, мензурки чи просто відтиснути між долонями, відокремити один від одного, скласти у тампонницю і закрити кришкою. Залишки спирту злити в банку для відпрацьованого спирту.

Виготовлення марлевих серветок. Розрізати чисту марлю на шматки розміром 20x20*, 30x30, 40x40 см, випрасувати гарячою праскою, скласти у четверо і вмістити у стерильну скляну банку з притертою кришкою. Можна також стерилізувати серветки сухим жаром.

 

Завдання 7

Способи знезараження інструментів.

 

Методичні вказівки

Провести знезаражування інструментів, посуду і матеріалів, коротко описати наступні способи:

1.Стерилізація кип'ятінням

2. Автоклавування

3.Стерилізація сухим жаром

4.Фламбування

5.Спиртовими тампонами, змоченими 96-процентним спиртом

 

Запишіть висновки

Опишіть набуті вміння та навички

Дайте відповіді на контрольні запитання

1.З якою метою використовують розчин цитрату натрію?

2.Як виготовляють 70 грудусний спирт та з якою метою його використовують ?

3. Як виготовляють ватно-марлеві тампони ?

4. Як готують 0,02 % розчин фурациліну?

5. Як знезаражують інструменти сухим жаром?

6. Як стерилізують штучну вагіну і інші інструменти в автоклаві?