Навчально-виробничі ситуації до теми "Фізіологія і патологія вагітності"

 

Ситуація №1

Після осіменіння корови минуло 30днів. Чи є можливість підтвердити або виключити вагітність, яким шляхом?

 

Ситуація №2

Корову осіменили 5 місяців тому. Якими методами можна діагностувати у неї вагітність?

 

Ситуація №3

 Сука була пов’язана з кобелем  три тижні тому. Чи можна у неї продіагностувати вагітність?

 

Ситуація №4

 Кролиця була спарована 12 днів тому. Чи можна у неї діагностувати вагітність зовнішніми методами?

 

Ситуація №5

85 свиноматок осіменили штучно 1,5 місяців тому. Необхідно відібрати супоросних свиноматок. Ваші дії та їх обґрунтування?

 

Ситуація №6

В пробірку налили 10мл. Розчину мідного купоросу, питома вага якого 1,008, і опустили в нього краплю секрету з шийки матки корови. Крапля слизу зразу або через 1-2 с опустилася на дно. Поставте діагноз.

 

Ситуація №7 

При вагінальному дослідженні кобили встановлено, що слизова оболонка піхви і переддвер’я має жовтуватий відтінок, поверхня її вкрита тонким шаром згущеного липкого слизу.  При введені вагінальні дзеркала стають матовими. Шийка при огляді являє собою соскоподібне тіло, зміщене вниз і в бік. Отвір шийки закупорений густим слизом. Який діагноз слід поставити?

 

Ситуація № 8

У корови на 289–й день вагітності відмічається зниження апетиту, занепокоєння  (переступає з ноги на ногу, озирається, мукає, лягає і встає), температура тіла +38,8°С, вульва збільшена, набрякла, зв’язки таза розслаблені, з статевої щілини виділяється жовтуватий слиз у вигляді шнурка. Оцініть фізіологічний стан тварини. Ваші дії?

 

Ситуація №9

При клінічному огляді тварин цеху сухостою ветеринарний спеціаліст звернув увагу на корову із збільшеною молочною залозою. Пальпацією молочної залози та вентральної стінки живота виявлена розлита холодна припухлість. При натисканні на неї утворювалась ямка, яка повільно виповнювалася. Поставте  діагноз ,дайте рекомендації щодо профілактики подібних випадків.

 

Ситуація №10

У другій половині плодоносіння кози господарка тварини помітила слабкість кінцівок, малорухливість, тривале лежання тварини. З часом слабкість кінцівок посилилася і тварина перестала підводитися на ноги. Поставте діагноз. Ваші дії щодо запобігання такого явища?

 

Ситуація № 11

На 210 день тільності корова відмовилась від корму, проявляє неспокій, мукає, згинає спину, відмічається скорочення м’язів черевної порожнини (підтягування живота), піднімає хвіст. Спостерігається прискорення дихання, пульсу і підвищене потіння. Зовнішні статеві органи без змін. Поставте діагноз, надайте допомогу тварині.

 

Ситуація №12

У корови на восьмому місяці тільності при лежанні в стійлі вульва зіяє. Із верхнього кута вульви виступає шароподібне утворення червоного кольору, завбільшки з кулак. Поставте діагноз. Ваші дії?

 

Ситуація №13

У вівці, яка повернулася з пасовища видімічається неспокійна   поведінка, вона переступає задніми кінцівками, оглядається на живіт, натужується, видно тремор м’язів.  Вівця суягна. При клінічному обстеженні виявили витікання крові із піхви. При вагінальному дослідженні – у піхві згустки крові. Поставте діагноз, та поясніть причину даної патології.

 

Ситуація № 14

При ректальному дослідженні корови виявили твердий утвір в матці і відсутність флуктуації в ній. При пальпації середньої маткової артерії не відмічається специфічного для вагітності дзюрчання крові. Поставте діагноз та призначте лікування.

 

Ситуація №15

Свиноматкам після осіменіння збільшили з 1,5 до 3 кг добове давання концентратів, одночасно зменшили норму згодовування соковитих кормів з 3 до 0,5 кг, зменшили моціон. Наскільки обґрунтовані ці дії, як вони вплинуть на загальний стан свиноматок і приплоду?