Навчально-виробничі ситуації до теми "Патологія в післяродовий період"

 

Ситуація № 1

Через 1 годину після витягування плода силою чотирьох чоловік, господар тварини помітив, що  із зовнішніх статевих органів породіллі звисає до рівня скакальних суглобів грушоподібне тіло, яке має горбкувату поверхню яскраво-червоного кольору,  вкриту плівками. Корова збуджена, «жилиться». Поставте діагноз  та назвіть причини.

 

Ситуація № 2

Сука народила 9 цуценят.  На третю добу у неї підвищилась температура до 410С, тварина в’яла,  байдужа до цуценят, п’є  багато води. Із піхви виділяється ніж у кормі брудно-бурого кольору  лохії з неприємним гнильним запахом. Поясніть причину та поставте діагноз.

 

Ситуація № 3

Через 6 годин після виведення плода  послід у корови не відділився. Як діяти  ветспеціалісту в даній ситуації?

 

Ситуація № 4

Після виведення плоду у кобили пройшло 2 години. Із статевих органів кобили звисає тяж, який досягає рівня скакального  суглоба і має барготисту поверхню. Кобила непокоїться,  стогне, спостерігаються сильні перейми. Поставте діагноз. Які можливі бути наслідки?

 

Ситуація № 5

Послід  не  відділився на протязі 24 один після виведення плода. Консервативні методи лікування ефекту не дали. Які дії   ветспеціаліста?

 

Ситуація № 6

У корови на 3-4 день після отелу не с постерігається  виділення лохій. При ректальному дослідженні встановлено, що матка знаходиться в черевній порожнині, значно збільшена, не скорочується, відчувається її флуктуація. Ваш висновок щодо перебігу  післяродового періоду?

 

Ситуація № 7

З метою нормалізації перебігу  післяродового періоду у  корів використовують ін’єкції молозива першого удою. Дайте оцінку цього методу профілактики післяродових ускладнень.

 

Ситуація № 8

При вагінальному і ректальному дослідженнях, корови на 30-й день після отелу виявили, що канал шийки матки відкритий  на 1,5 см., через нього виділяється небагато водянистого, жовтуватого кольору слизу. Роги матки випрямлені, скорочуваність їх слабка. В лівому яєчнику палькується жовте тіло. Який стан  статевих органів корови та імовірність прояву статевого циклу?

 

Ситуація № 9

У корови на 28-й день після отелу настала стадія збудження статевого циклу. Під час масажу статевих органів виділявся густий слиз з прожилками сіро-шоколадного кольору. Ваші висновки щодо необхідності проведення осіменіння?

 

Ситуація № 10

Роди відбулися 2 доби тому. Корова лежить, не реагує на зовнішні подразники, жуйка і скорочення рубця відсутні. Спостерігається  S- подібне  викривлення шиї. Температура тіла 37,20С.  поставте діагноз, рекомендуйте лікування.

 

Ситуація № 11

Роди у корови були складні внаслідок  неправильного  членорозміщення плода та насильного його витягання. Після родів  корова не може  встати, незважаючи на відсутність ознак паралічу рухових і чутливих нервів. З боку  органів травлення, дихання та судинно-серцевої системи ніяких відхилень від  норми не спостерігається. Поясніть причину та поставте діагноз.

 

Ситуація № 12

Роди у суки проходили нормально, вона народила 6 цуценят. Надвечір у суки почалося занепокоєння, хода хитка, вона скрегоче зубами, відмічається піниста слинотеча.  Потім вона падає, виявляються судоми мускулатури тулуба, шиї, голова  відкинута назад,  з’являються хрипи. Напад триває 5 хвилин, після чого сука лежить у пригніченому стані,  підхоплюється озирається по боках, лякається і заспокоюється.  Поясніть причину даної патології та поставте діагноз.

 

Ситуація № 13

Корова отелилась ввечері, послід не відійшов, на другий день вранці господар не виявив його біля корови і  викликав  ветлікаря. Поставте діагноз та поясніть причини цього.

 

Ситуація № 14

Через три тижні після отелу  провели  ректальне дослідження корови і виявили, що матка не скорочується, при її пальпації відчутна флуктуація. На  підстилці біля тварини наявний слизово- гнійний  ексудат, на корені хвоста засохлі  кірочки ексудату. Поставте діагноз та поясніть причину даної паології.

 

Ситуація № 15

Опорос у свині пройшов без ускладнень, про те на 5 добу після опоросу із піхви виділяється слизово-гнійний ексудат, виділення якого посилюється при годівлі поросят.  Поставте діагноз, призначте лікування.