ІНСТРУКТИВНО–ТЕХНОЛОГІЧНА КАРТА № 6
для проведення навчальної практики
Навчальна дисципліна: «Акушерство, гінекологія і штучне осіменіння сільськогосподарських тварин».
Місце проведення заняття: клініка технікуму ветеринарної медицини, МТФ ВСК «Колос».
Тема заняття: Діагностика і лікування с/г тварин з післяродовими хворобами.
Мета заняття: Виробити у студентів навички діагностики та лікування основних захворювань тварин, що виникають у післяродовий період.
Оснащення робочого місця: Плакати, живі сільськогосподарські тварини, рушник, тепла вода, розчини: йоду, натрія хлористого, спирт, медикаменти. Апарат Еверса, шприци, голки, окситоцин, пітуітрин, гінекологічні свічки, емульсії, мазі.
Правила з техніки безпеки на робочому місці:
1. Працювати в халатах.
2. Без дозволу і відповідних вказівок викладача не починати дослідження сільськогосподарських тварин.
3. Користуватися тільки відведеним для заняття робочим місцем.
4. Необхідні інструменти для роботи слід використовувати лише після їх знезараження.
5. Переходячи під час дослідження від однієї сільськогосподарської тварини до іншої необхідно знову підготувати руки, продезинфікувати інструменти.
6. Після закінчення роботи всі використанні інструменти вимити і знезаразити.
7. Провести особисту гігієну (кожен студент повинен вимити руки милом і продезинфікувати спиртом)
Завдання:
1. Вивчити причини захворювань самок в післяродовому періоді на МТФ №1 ВСК «Колос» та свинофермі;
2. Зібрати анамнез та дослідити хворих тварин з післяродовими патологіями.
3. Призначити лікування та пролікувати хворих тварин з діагнозом: а)післяродовий парез; б)післяродовий цевіцит; в)післяродовий ендометрит.
МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ
Післяродовий парез (післяродова гіпокальціємія, сота puerperalis) — гостре, безгарячкове, пар а ліче подібне захворювання добре вгодованих високопродуктивних корів, яким згодовували великі кількості концентрованих кормів і яких утримували без активного моціону. Виникає протягом перших 3 днів після родів і виявляється у зниженні вмісту кальцію і цукру в крові, парезі гладеньких і посмугованих м'язів, паралічеподібному стані глотки, язика, кишок, комі.
При встановленні діагнозу на захворювання зважають на такі характерні ознаки: непевна хода (іноді після нетривалого збудження); тремтіння м'язів крупа й кінцівок, що переходить у загальне пригнічення; тварина лежить із закинутою набік головою; S-подіб-ним викривленням шиї, висунутим язиком (рис. 116); апетит, жуйка та румінація відсутні; тактильна й больова чутливість шкіри знижені; температура тіла знижена до 35 — 36 °С (рідко буває нормальною); рогівка ока суха, матова, відсутній корнеальний рефлекс.
![]() |
Без лікування або при його запізненні тварина гине протягом 72 год від початку хвороби.
Рис. 116. Положення корови при післяродовому парезі
а — важка; б — легка (S- подібне викривлення шиї)
Лікування. Хворій тварині вводять підшкірно 15-20 мл 20 %-го розчину кофеїну, 300-400 мл 20 %-го розчину кальцію хлориду або кальцію глюконату внутрішньовено, при потребі їх вводять повторно через 6 — 8 год; ін'єктують внутрішньо м’язово водорозчинний холекальциферол 4-5 тис. МО; відехол 40 - 50 тис. МО вітаміну Dз, внутрішньовенно 400 мл 20 %-го розчину глюкози.
Корову здоюють, дезінфікують вим'я, вводять у кожну дійку стерильний молочний катетер і за допомогою апарата Еверса (рис. 117) нагнітають повітря до надання дійкам пружності й тимпанічного звуку при постукуванні пальцем. Тоді виймають катетери і масажують верхівки дійок. Якщо після цього вони пропускають назовні повітря, то накладають на дійки марлеві лігатури, які знімають через 20 - 30 хв; розтирають солом'яним жмутом тіло тварини (особливо кінцівки й круп) і накривають її теплим покривалом. Якщо через 2-3 год стан тварини не поліпшиться, через 6-8 год повторюють нагнітання повітря у вим'я.
Доїти корову можна через 12 - 24 год після того, як вона встане.
При повільному видужуванні тварини треба періодично звільняти пряму кишку від калу, сечовий міхур від сечі. При появі ознак тимпанії слід проколоти рубець троакаром і через його трубку ввести антибродильні засоби.
Ні в якому разі не можна при післяродовому парезі давати лікарські речовини per os (параліч глотки).
З профілактичною метою за три тижні до отелення необхідно зрівноважити вміст кальцію і фосфору в раціоні корів; їх абсолютна кількість повинна становити не більше 70 г. За 5 - 7 днів до отелення і після цього коровам дають добавки, багаті на кальцій і фосфор, внутрішньом'язово вводять 8-10 тис. МО ліповіду або 200 - 250 тис. МО відехолу, або 700 мкг оксидевіту.
Післяродовий вульвіт (vulvitis puerperalis) — запалення статевих губ, що виникає внаслідок родових травм і проникнення у тканили гноєтворних та інших мікроорганізмів. Діагностичними симптомами захворювання є набряки статевих губ та навколишніх тканин, їх болючість, підвищення місцевої температури.
Лікування. Відводять і фіксують хвіст збоку; обмивають вульву розчином калію перманганату 1 : 4000 - 1 : 5000, фурациліну 1 : 5000, етакридину лактату 1 : 4000 - 1 : 2000, 2 %-м ваготилом або іншим антимікробним розчином; змащують рани, тріщини, садна 5 %-м спиртовим розчином йоду; видаляють некротизовані ділянки (після попереднього знеболення); на глибокі рани накладають шви. Змащують вульву рідкою маззю Вишневського, іхтіоловою, цинковою, пеніциліновою, стрептоміциновою чи іншою маззю.
Післяродовий вестибуліт (vestibulitis puerperalis) — запалення переддвер'я піхви та вагініт (vaginitis puerperalis) — запалення піхви, які за видом ексудату бувають серозними, катаральними, гнійно-катаральними та дифтеритичними.
Для встановлення діагнозу необхідно дослідити стан слизової оболонки переддвер'я та піхви, наявність і вид ексудату.
Серозний і катаральний вестибуліт і вагініт характеризуються дифузною або смугастою гіперемією, інфільтрацією, болючістю слизової оболонки переддвер'я та піхви з виразками й ерозіями. З вульви при цьому виділяється ексудат, що підсихає на волоссі хвоста і крупа у вигляді кірочок. При гнійно-катаральній формі він слизовий і слизово-гнійний, а при дифтеритичній — сіро-коричневий або червоно-коричневий, іхорозний, з домішками часточок некротичних тканин.
При лікуванні зазначених форм вестибулітів та вагінітів дотримуються приблизно такої схеми: обмивають вульву, хвіст і сусідні з ними ділянки тулуба теплою водою з милом; видаляють із порожнини переддвер'я піхви та власне піхви ексудат; при серозному, катаральному та гнійно-катаральному вестибулітах і вагініті зрошують переддвер'я піхви та власне піхву 1 - 2 %-м соле-содовим чи концентрованим розчином калію перманганату 1 : 4000 - 1 : 5000, фурациліну 1 : 5000, етакридину лактату 1 : 1000 — 1 : 2000 чи 2-3 %-м розчином ваготилу (рис. 118), а при дифтеритному вестибуліті та вагініті пухкими ватними тампонами змащують слизову оболонку вульви, переддвер'я піхви та власне піхви теплою стрептоміциновою, ксероформною, йодоформною, біоміциновою емульсіями або рідкою маззю Вишневського чи вводять у піхву антимікробні свічки, екзутер або інший піноутворюючий препарат. Можна також припудрити слизову оболонку переддвер'я та піхви антимікробним порошком. Таке лікування треба повторювати щодня.
Післяродовий цервіцит (cervicitis puerperalis) — запалення шийки матки, що виникає одночасно з вагінітом та ендометритом внаслідок травм, інфікування шийки матки під час родів або поширення запалення із суміжних органів. Перебігають вони у гнійно-катаральній чи гнійно-некротичній формах.
При діагностиці цервіцитів звертають увагу на стан слизової оболонки, її колір, наявність та вид ексудату, можливі набряки, болючість.
Для гнійно-катарального цервіциту характерні гіперемія, набряки, болючість шийки матки, можливі крововиливи, ерозії та виразки на слизовій оболонці. З цервікального каналу виділяється слизово-гнійний ексудат.
При гнійно-некротичному цервіциті на слизовій оболонці шийки матки з'являються фібринозні нашарування та некротичні виразки. Ексудат стає брудно-сірим, іхорозним, з домішками некротичної тканини.
Корові з цервіцитом насамперед роблять туалет зовнішніх статевих органів,
промежини та кореня хвоста, зрошують піхву й піхвову частину шийки матки теплим 1-2 % соле-содовим розчином, розчином фурациліну 1 : 5000, калію перманганату 1 : 1000, етакридину лактату 1 : 1000 та ін.; потім вводять у шийку матки за допомогою з'єднаного з гумовою трубкою шприца теплий пеніциліновий, стрептоміциновий, синтоміциновий або інший лінімент, емульсію Вишневського, іхтіолову або преднізолонову мазь, або марлевий бинт, просочений цими препаратами. Можна ввести в шийку матки йодинол або бактерицидну свічку, промасажувати и через пряму кишку і застосувати тепло на ділянку крупа (рис. 119).
Повторюють лікування щодня до видужання тварини.
Післяродовий ендометрит (endometritis puerperalis) виникає внаслідок пошкоджень та інфікування слизової оболонки матки під час родів та при відокремленні посліду і перебігає гостро, у катаральній, катарально-гнійній або фібринозній формі.
Досліджуючи тварину, підозрювану на ендометрит, насамперед цікавляться, коли і як у неї перебігали роди й післяродовий період; звертають увагу на виділюваний з родових шляхів ексудат — його кількість, колір, консистенцію. Досліджують ректально стан матки — її розміри, товщину стінок, їх фригідність, болючість, наявність флуктуації. Не залишають поза увагою загальний стан тварини, її температуру, пульс, дихання, апетит, стан систем організму.
При катаральному та катарально-гнійному ендометритах з родових шляхів виділяється відповідно слизовий або слизово-гнійний ексудат, який виявляють на підстилці біля тварини, у її піхві і у вигладі кірок на корені хвоста та вульві. При ректальному дослідженні матка флуктує, болюча, однак при погладжуванні слабко скорочується.
Загальний стан тварини при катаральному ендометриті мало змінений, при катарально-гнійному та фібринозному — дещо пригнічений, апетит знижений, спостерігається незначне підвищення температури.
При фібринозному ендометриті ексудат сіро-жовтий або жовто-бурий з пластівцями фібрину.
При некротичному метриті ексудат водянистий брудно-сірий або червонуватий з неприємним іхорозним запахом, з домішками некротичних тканин (у ньому виявляють відторгнуті, змертвілі карункули або їх частини). Матка при ректальному дослідженні збільшена, нерівномірно щільна, надто болюча. Загальний стан тварини пригнічений, апетит погіршений або відсутній, часті атонії передшлунків, проноси, температура значно підвищена.
Для гангренозного метриту характерні каламутні, буро-червоні або темно-сірі з іхорозним запахом виділення з домішками некротичних частинок. При ректальному дослідженні виявляють згрубілу, болючу, атонічну матку. Тварина пригнічена, вона більше лежить, апетит і молокоутворення значно знижені, спрага й температура тіла підвищені.
Лікуючи хвору на будь-яку форму ендометриту тварину, потрібно пам'ятати, що при несвоєчасному та некваліфікованому втручанні в процес він може набути хронічної форми з тимчасовою або навіть постійною неплідністю. Насамперед тварині треба створити умови, що сприяють швидкому видужуванню. Тому переглядають раціон тварини, залишивши в ньому легкоперетравні, високопоживні з високим вмістом вітамінів та мінеральних речовин корми. Обмивають задню частину тулуба тварини. У її стійлі постійно має бути чиста м'яка підстилка. Роблять щоденні ін'єкції утеротонічних засобів, зокрема окситоцину чи пітуїтрину — підшкірно 25 — 30 ОД (5 — 6 мл), внутрішньовенно 15 — 20 ОД (3 — 4 мл) у 40 — 50 мл 40 %-го розчину глюкози; комбіновано 30 — 40 ОД фолікуліну або 3-4 мл 0,1 %-го олійного розчину синестролу двічі, з 24-годинним інтервалом і через 2-3 год окситоцин чи пітуїтрин у зазначених дозах; 10 - 15 мл 0,02 %-го ергометрину, 10 — 15 мл 0,05 %-го ерготаміну, 3 — 5 мл 2 %-го синестролу, 1-3 мл 0,5 %-го прозерину, 1-3 мл 0,1 %-го карбахоліну, 8-10 мл 1 %-го прегнантолу.
При катаральному та катарально-гнійному ендометритах можна через кожних 2-3 дні здійснювати ректальний масаж матки. Для пригнічення розвитку мікрофлори можна ввести в матку 100 - 150 мл теплої (38 - 40 °С) олійної суспензії антибіотиків, 2-3 %-го іхтіолу, 2-3 %-го ваготилу, розчину етакридину лактату 1 : 1000 - 1 : 2000. Можна також ввести в матку 2 — 3 свічки трициліну або 1 — 2 болюси екзутеру, метромаксу, фуразолідонових паличок. Роблять внутрішньо м’язові ін'єкції антибіотиків по 3 — 5 тис. ОД на 1 кг маси тварини, попередньо перевіривши чутливість до них мікрофлори; вводять внутрішньовенно 100- 150 мл 10 %-го розчину норсульфазолу або стільки ж 10 %-го розчину етазолу.
При некротичному та гангренозному метритах особливу увагу звертають на підвищення захисних функцій організму, застосовуючи внутрішньовенні введення 40 %-го розчину глюкози (200 — 300 мл), 10 %-го розчину кальцію хлориду чи кальцію глюконату (100 — 200 мл).
Із засобів патогенетичної терапії можна застосовувати надплевральну новокаїнову блокаду за В. В. Мосіним та внутрішньовенні ін'єкції 0,25 %-го розчину новокаїну на ізотонічному розчині натрію хлориду, вводячи його щодня або через день з розрахунку 1 мл на 1 кг маси тварини.
Добрі результати дають внутрішньоаортальні введення антибіотиків — пеніциліну 500 тис. - 1 млн ОД чи стрептоміцину 1 млн ОД у 80 — 100 мл 1 %-го розчину новокаїну, виконуючи аортопункцію за І.І. Вороніним або Д. Д. Логвиновим.
У першому випадку беруть голку 15 - 18 см завдовжки, діаметром 2 мм зі скошеним під кутом 45° кінцем і, ввівши її зліва тварини спереду останнього ребра на рівні верхнього контура клубово-реберного м'яза під кутом 33° до горизонтальної площини, просувають її аж до упору в тіло хребця. Потім відтягують її назад на 1 - 2 см, зміщують кінець з тіла хребця і знову заглиблюють на 1,5 - 2,5 см під кутом 45° до горизонтальної площини в напрямку до аорти. Під час дотику голки до аорти відчувається пульсація. Вводять кінець голки на 0,7 - 1 см в аорту, під'єднують апарат і ін'єктують антибіотик.
Для пункції аорти за Д. Д. Логвиновим беруть голку завдовжки 18 см, діаметром 2 мм і вводять її справа посередині заднього краю поперечнореберного відростка 4-го поперекового хребця під кутом 25 — 30° до медіанної лінії до упору в тіло хребця. Потім зміщують кінець голки на 0,5 см вправо і заглиблюють на 4 — 5 см в напрямку до аорти. Поява пульсуючого струменя крові свідчить про прокол аорти.
При лікуванні тварин з післяродовими ендометритами треба пам'ятати, що наявна у матці мікрофлора, її токсини та продукти тканинного розпаду з первинного осередку запалення можуть проникнути в лімфу і кров та викликати сепсис. Тому особливу увагу потрібно звертати на підвищення захисних сил організму тварини, забезпечуючи її легкоперетравними доброякісними кормами, чистою водою, широко застосовуючи загальнотонізуючу, новокаїнову терапію, внутрішньовенні введення антибіотиків, постійно стежити за температурою тіла, роботою інших систем та органів. Різке підвищення, як і різке зниження температури, чи її різкі перепади є несприятливою прогностичною ознакою.
КОНТРОЛЬНІ ЗАВДАННЯ
1. Які причини викликають післяродові ускладнення;
2. Які клінічні ознаки післяродового парезу у корів;
3. Яке лікування застосовують при післяродовому парезі;
4. Які післяродові хвороби матки зустрічаються у корів;
5. Як лікують післяродовий ендометрит у корів;
6. Як лікують післяродовий ендометрит у свиней;
7. Як лікують післяродовий ендометрит у собак і кішок.
Домашнє завдання. Повторити матеріал з використанням посібника: Яблонський В.А. (практикум), с.201-209
Після виконання завдання студенти повинні
знати причини післяродових ускладнень у тварин;
вміти проводити лікування при післяродових хворобах
Інструктивну картку підготувала викладач Гордієнко В.П.