Навчально-виробничі ситуації до теми "Фізіологія і біохімія сперми"

 

Ситуація №1

При дослідженні сперми жеребця і кнура помітили явище аглютинації сперміїв.  Поясніть причину виникнення цього явща?

 

Ситуація №2

Після одержання сперми у кнура її розвели гіпертонічним розчином хлориду натрію. При дослідженні під мікроскопом на активність сперміїв, виявили, що спермії майже не рухаються, їх хвостики вигинаються кривульчато, головки сперміїв ніби зморщені. Поясніть причину такого явища.

 

Ситуація №3

Для дослідження вам пропонують: сперму плідника, скляну паличку, фарфорову пластинку, універсальний індикатор. Які дослідження і як проводяться? Ваші дії.

 

Ситуація №4

Молочна кислота гальмує біохімічні процеси в сперміях при незначному підвищенні кислотності /pH6.6/, міцні мінеральні органічні кислоти: у невеликих концентраціях гальмують рух сперміїв тільки при значному знижені pH  4-4.5. Поясніть цю різницю.

 

Ситуація №5

Після тривалого зберігання сперми, після дослідження, виявлені зміни руху сперміїв. Рух змінився з прямолінійного – поступального на манежний, коливальний. Поясніть причину.

 

Ситуація №6

Після одержання сперми у бугая її помістили у термостат при t 48, для еквілібрації. Провівши через 1 годину мікроскопічне дослідження сперми виявили що спермії загинули. Поясніть причину загибелі сперміїв.

 

 Ситуація №7

 В лабораторії де проводять розведення та дослідження сперми плідників вікна не завішані шторами і пряме сонячне проміння падає безпосередньо на посудини, де стоїть розведена сперма. При дослідженні сперми лаборанти помітили, що активність сперміїв різко знизилась, більшість з них втратили рухливість.  Поясніть причину зниження активності та загибелі сперміїв.

 

Ситуація №8

Після одержання сперми у бугая на штучну вагіну лаборант провів візуальне дослідження еякуляту і відмітив, що еякулят має червоний колір . Поясніть причину даного явища.

 

Ситуація №9

При мікроскопічній оцінці сперми барана лаборант виявив, що сперма по густині рідка, активність сперміїв 5 балів концентрація сперміїв в 1мл менше 1 млрд. Поясніть, чи можна таку сперму розвести і використати для штучного осіменіння овець?

 

Ситуація №10

 При розрідженні сперми плідників до складу розріджувачів додають антибіотик гентаміцин. Поясніть , з якою метою його застосовують.