Навчально-виробничі ситуації до теми "Фізіологія і патологія молочної залози"

 

Ситуація № 1

Підмінна доярка сповістила ветспеціалісту, що на протязі 5 хвилин після підключення доїльних стаканів молоко в корови  не виділяється, хоча молочна залоза  переповнена секретом.  Назвіть можливі  причини рефлексу  молоковіддачі.

 

Ситуація № 2

З усіх четвертин  вим’я корови під час доїння виділяється  молоко з червоним відтінком. Загальний стан тварини добрий,  болісності та підвищення місцевої температури не спостерігається. Назвіть можливі причини зміни кольору молока.

 

Ситуація № 3

Доярка при першому доїнні корови після отелення звернула  увагу на значне збільшення вим’я та його тістовату консистенцію.  З усіх четвертин виділяється молозиво без змін, а маніпуляції  пов’язані з доїнням, занепокоєння в тварини не викликають. Назвіть причини та поставте діагноз.

 

Ситуація № 4

Під час дослідження вим’я у корови було встановлено, що  з однієї четвертини  молоко  видоюється важко, тонкою цівкою. Із  слів господаря стало відомо про перенесений нещодавно мастит.  Які причини виникнення цієї патології, методи її усунення?.

 

Ситуація № 5

На 10-ту добу після отелення в корови з’явилися  ознаки гнійно-катарального ендометриту, а на 12-ту був виявлений  серозний мастит. Назвіть можливі причини виникнення маститу.

 

Ситуація № 6

При підготовці корови до доїння доярка побачила в  перших порціях молока з лівої задньої четвертини дрібні сироподібні  згустки та пластівці. Оглянувши молочну залозу, ветпрацівник  рекомендував після кожного доїння робити масаж указаної четвертини  в напрямі знизу догори і утирати камфорну мазь. Чи  обґрунтовані призначення ветпрацівника?

 

Ситуація № 7

У свиноматки, яка опоросилася  5 днів тому  свинарка  відмітила почервоніння та припухання молочних пакетів та підвищення місцевої  температури на них. Свиня не підпускає  поросят для сосання. Соски набубнявілі, щільні. Поставте діагноз та надайте лікувальну допомогу тварині.

 

Ситуація № 8

Сука народила 6 щенят, четверо з яких були мертвими. На третій день у неї з’явилися ознаки запального  процесу на молочній залозі. Вона  пригнічена, підвищена температура тіла. Молочні пакети набряклі, болючі, з них  вдається видавити невелику кількість секрету слизуватої консистенції з домішками гною. Поставте діагноз та поясніть причини виникнення даної патології.

 

Ситуація № 9

Корові з серозним маститом для лікування вводили внутрішньоцистернально антибіотики. Але замість бажаного покращання було відмічено посилення патологічного процесу. Чим  пояснити парадоксальний ефект проведеного лікування?

 

Ситуація № 10

З метою раннього виявлення субклінічного маститу  у дійних корів було рекомендовано починати їх обстеження на 10-й день після отелення.  Чи правильною була дана рекомендація?