Анатомофізіологічні основи відтворення

Ситуація №1

Границю між зовнішніми і внутрішніми статевими органами можна визначити по анатомічних і фізіологічних особливостях слизової оболонки пристінка (передвер’я піхви) та піхви. На межі з піхвою на нижній стінці пристінку є отвір сечовипускного каналу, розділений поперечною складкою на дві частини: власне отвір і сліпий мішок – дивертикул. У товщі слизової оболонки пристінку, з його боків розміщені вестибулярні та борталієві вестибулярні залози, протоки яких відкриваються і продуцюють слиз,що містить феромони. Для слизової оболонки піхви характерна дрібна повздовжня та поперечна складчастість. По цих ознаках можна визначити границю між зовнішніми і внутрішніми статевими органами.

Ситуація № 2

Видову належність органа при огляді можна визначити по анатомічній будові. На слизовій оболонці рогів матки жуйних є  специфічні без залозисті утворення – зародки материнських плацент, карункули, які під час вагітності значно збільшуються і разом з слизовою оболонкою плода утворюють плаценту. На слизовій оболонці матки свині такі утворення відсутні.

Ситуація №3

Поліпшення якості сперми у бугаїв – плідників можна очікувати через 2-3 неділі. Основною умовою взяття високоякісної сперми є повноцінна годівля плідників , забезпечення їх достатньою  кількістю кормів, багатих на білки, вітаміни, мінеральні речовини тому що тривалість циклу сперміогенезу складає у бугая 10-13 днів.

Ситуація №4

Статеві інстинкти самців складаються з комплексу умовних і безумовних статевих рефлексів. В даному випадку характер прояву статевих рефлексів залежить від фізіологічного стану організму та типів нервової діяльності самця.

Ситуація №5

Гальмування рефлексу еяколяції може бути пов’язане з неправильно підготовкою штучної вагіни, а саме: дуже низька або навпаки висока температура в штучній вагіні, груба, або незмазана гума приладу, неправильно надіта гумова камера, при одержані сперми були допущені болючі для плідника прийоми – не обережне грубе доторкування до статевого члена. Для профілактики гальмування рефлексу еяколяції необхідно суворо дотримуватися правил підготовки штучної вагін і одержання на них сперми і не допускати грубих поводжень з плідником.

Ситуація № 6

В умовах виробництва сперму можна досліджувати на активність (рухливість сперміїв). Для оцінки активності сперміїв наносять на предметне скло краплю сперми, накривають накривним скельцем і визначають під мікроскопом рухливість. За кожні 10% сперміїв що рухаються ставлять один бал. Якщо в досліджуваній спермі бугая активність сперміїв чотири бала , така сперма придатна до осіменіння корів та телиць.

Ситуація №7

Таке розпорядження неправильне, тому що від кратності осіменінь відсоток заплідненості не збільшується. Першою запорукою високої ефективності осіменіння і підвищення відсотка запліднюваності є своєчасне виявлення тварин у стані охоти та дотримання технологічних вимог при всіх способах осіменіння.

Ситуація № 8

Позитивними рисами маноцервікального способу при введені сперми є масаж піхвової частини шийки матки, що знімає захисну реакцію самки на введення інструментів, посилює скорочення матки і сприяє кращому просуванню сперміїв до яйцепроводів. В стійлах не бажано осіменяти цим способом, так як ненадійна фіксація тварини може привести до травмування слизової оболонки геніталій та контактування їх з мікрофлорою при введені руки і піхву.

Ситуація №9

Знизити вплив негативних факторів можна шляхом перенесення інструментів у спеціальній переносній шафі – термостаті або в штучній вагіні, в між стінний простір якої заливають теплу воду, щоб температура у вагіні була 35-37°. Таким чином знизиться вплив негативних факторів як переохолодження сперміїв та контактування інструментів з навколишнім середовищем.

Ситуація № 10

Так правильно. Для розморожування сперми, у необлицьованих  гранулах у чистий стерильний флакон з-під пеніциліну вносять 1 мл 2,9% розчину цитрату натрію, ставлять на водяну баню з t - 38° на 2 хв. для підігріву, а потім посудини Дюара дістають гранулу сперми і опускають у флакон з підігрітим розчином цитрату натрію. Після розморожування гранули флакон виймають з водяної бані, беруть краплю сперми і оцінюють під мікроскопом активність сперміїв. Облицьовані гранули і паєти виймають з посудини Дюара вміщують у водяну баню при t 38° С, розморожують протягом 10 секунд до появи тонкого стержня льоду. Відтанулу гранулу або паєту висушують серветкою , після чого її розкривають, наносять краплю сперми на предметне скло додають краплю теплого цитрату натрію накривають накривним скельцем і оцінюють якість сперміїв.

Ситуація №11

Якщо на пункті штучного осіменіння вийшов з ладу термостат біологічний для відтаювання сперми можна провести наливши теплу воду в любу посудину контролюючи температуру води термометром, щоб вона була 38-40°C .

Ситуація №12

Ветпрацівник повинен провести клінічне обстеження тварини а також ректальне дослідження матки та яєчників. Якщо при ректальному досліджені ветспеціаліст виявить вагітність, то у корови проявляється несправжня охота, причиною якої може бути розлади гормональної функції. В організмі самки невеликі кількості естрогенів утворюється в жовтому тілі та плодових оболонках. Гранульозні клітини переовуляторного фолікула секретують просталландини F2a,  які відіграють певну роль у розриві фолікула і викликають охоту. Якщо при ректальному дослідженні вагітності не виявлено, то корову необхідно після дослідження повторно осіменити.

Ситуація №13

При візо-цервікальному методі осіменіння канюлю шприца вводять в канал шийки матки на глибину 4-6 см, при маноцервікальному  способі осіменіння кінець катетера вводять у канал шийки матки на глибину 1,5-2 см, при цервікальному з ректальною фіксацією шийки матки способі просовують катетер так, щоб він ввійшов в шийку матки приблизно на 6-8 см.

Ситуація №14

Масаж клітора необхідно робити ззовні через нижній кут вульви на протязі 30 секунд після введення сперми.  Масаж клітора сприяє посиленню моторики матки і швидкому просуваню сперміїв по статевих шляхах.

Ситуація №15

Кращий розклад роботи оператора той, коли він на роботу приходить разом з доярками, і проводить відбір корів в охоті та їх осіменіння до доїння. Більш ефективним є осіменіння корів ввечері до доїння, тому що овуляція у більшості з них відбувається в ночі. Гормон окситоцин, який виробляється задньою долею гіпофізу стимулює краще скоротливу функцію матки і є однією з ланок механізму покращення запліднення. Істина роль йому належить в регуляції лактації.

Ситуація №16

Вагітність у суки може наступити , тому що скліщування (замок) не є критерієм того що не пройшла еякуляція у кобеля і сперма не потрапила в статеві шляхи суки. Еякуляція у кобеля має стадійний характер перша її стадія настає при введені статевого члена у статеву щілину суки. При цьому виділяється лише секрет передміхурової залози. Друга стадія еякуляції  виникає після введення статевого члена у піхву. У цій порції еякуляту є спермії. Через декілька секунд настає третя стадія еякуляції знову без сперміїв. Зкліщування відбувається лише тому, що голівка статевого члена ущільнюється набряклими кавердними тілами переддвер’я піхви і фіксується мускулом – стискачем піхви. Пес і сука виявляються міцно зв’язаними (замок). Окремі породи собак не утворюють замка.

 

Фізіологія і біохімія сперми

Ситуація №1

При пошкодженні ліпопротеїдного покриву спермії втрачають негативний електричний заряд і починають склеюватися, спочатку голівками а пізніше всією масою. Сприяють аглютинації підвищена кислотність середовища (внаслідок накопичення молочної кислоти), присутність іонів дво і тривалентних металів (Ca, Mg, Al), позитивні заряди яких легко нейтралізують негативні заряди сперміїв. Аглютинацію можуть викликати аглютиніни -  продукт імунізації організму сторонніми білками.

Ситуація №2

При зберіганні сперми поза організмом внаслідок накопичення продуктів обміну речовин змінюється її осмотичний тиск що позначається на живучості сперміїв. Найкраще вони виживають у середовищах, осмотичний тиск яких на оболонку спермія зрівноважується з тиском розчинених у них речовин.Такі розчини називають ізотонічними. У гіпертрофічному розчині спермії зморщуються від обезводнення і гинуть. Тому ні в  якому разі не можна використовувати для розведення сперми гіпертонічні розчини.

Ситуація №3

Досліджують pH сперми. Для цього скляною паличкою наносять краплю щойно взятої від плідника на фарфорову пластинку, додають краплю індикатора і за забарвленням визначають pH сперми. Оранжеве забарвлення відповідає pH 6.0; жовто–зелене – pH 7.0; зелене – pH 8.0; синьо-зелене –pH 9.0.

Ситуація №4

Молекули міцних кислот, які майже повністю розпалися на іони, дуже повільно проникають через електрично заряджену оболонку сперміїв. Недисоційовані  молекули слабких кислот легко проникають у протоплазму сперміїв і швидко викликають оборотну інактивацію /анабіоз/ сперміїв.

Ситуація №5

Внаслідок тривалого зберігання спермії ослаблені, головка сперміїв набрякає, змінює свою форму, тому рух сперміїв змінюється, вони починають рухатися коливально, або по колу – манежно.

Ситуація №6

Виживання сперміїв у зовнішньому середовищі залежить від температури зберігання сперміїв. При температурі 48° спермії втрачають свою рухливість і гинуть внаслідок коагуляції білка.

 Ситуація №7

Прямі сонячні промені,  особливо ультрафіолетова їх частина, потрапляючи на сперму, активізує хімічні процеси, прискорює накопичення токсичних продуктів обміну речовин, проявляють негативний вплив на спермії, викликаючи їх загибель та зниження рухливості. Тому в лабораторії вікна повинні бути зашторені. Розсіяне світло не діє на спермії в негативно.

Ситуація №8

Червоний колір еякуляту (в нормі він молокоподібний, іноді жовтуватий) вказує на домішки крові, які можуть бути при частих садках, при травматичних пошкодженнях головки статевого члена, при крововиливах у статевій системі.

Ситуація №9

Ні, така сперма є брак. Для розрідження можна використовувати сперму барана лише густу, з активністю 8-9 балів і концентрацією в 1 мл понад 1 млрд. сперміїв.

Ситуація №10

Для пригнічення мікрофлори до складу розріджувачів додають сапуючі речовини : пеніцилін, гентаміцин, канаміцин, стрептоміцин, спермосан. Але ними не слід зловживати, тому що поряд з пригніченням росту мікроорганізмів дещо знижують обмінні процеси сперміїв.

 

Фізіологія і патологія вагітності

Ситуація №1

Підтвердити вагітність можна рефлексологічними методами та методом сонографії . Спеціально підготовлених бугаїв-пробників щоденно вранці та ввечері випускають на 1,5-2 год в загони, де знаходяться корови. Такий додатковий контакт сприяє прояву у них стадії збудження статевого циклу. Якщо у корови протягом 30днів після осіменіння не проявилася стадія збудження статевого циклу, то її вважають умовно тільною. Проте, відсутність статевої циклічності і охоти у самок не є об’єктивним показником вагітності. Кращим є метод сонографії, але не завжди сонограф є  в господарствах  на клініках. За допомогою приладів ультра звукової дії діагностують тільність з 25-35 днів після осіменіння. Візуалізація ембріона дозволяє у 100% випадків поставити точний діагноз на тільність.

Ситуація №2

 

Діагностику вагітності можна провести зовнішніми і внутрішніми методами. Але більш точний діагноз на вагітність проводять в даному випадку ректальним методом. В 5 місяців тільності матка буде опущена в черевну порожнину, її шийка на краю лобкових кісток таза. Карункули досягають розміру голубиного яйця, розміщені по всій поверхні. Починає слабо вібрувати середня маткова артерія. Плід довжиною близько 35 см.

Ситуація №3

Так можна. Діагностику вагітності у такому терміні можна провести зовнішнім дослідженням – методом пальпації та сонографіїєю. У вагітної суки вже з 3–х тижнів чітко відчуваються флуктуючі ампули, розміщені в матці. Перед пальпацією деякий час погладжують черевні стінки суки, щоб заспокоїти її і цим послабити напруженість м’язів.  Далі, захопивши між великим та іншим пальцем руки черевну стінку під поперековими хребцями, її стискають. Переміщаючи вниз пальці промацують матку і наявні в ній плоди. При проведені сонографії візуалізація ембріонів встановлюється на 25 день вагітності.

Ситуація №4

Так, можна. Уже на 12 день сукрільності кожний зародок в матці досягає розмірів лісового горіха ,  а тому вдається промацати через черевну стінку. Для визначення сукрільності кролицю кладуть на стіл головою до дослідника.  Потім великі пальці руки накладають на крижні, фіксуючи ними кролицю.  Просунувши інші пальці рук між задніми кінцівками перебирають ними з обох боків живота, промацуючи вміст черевної порожнини. При сукрільності промацуються зародки у вигляді м’яких овальних утворів, розміщених у два ряди один більше одного.

Ситуація №5

Супоросних свиноматок можна відбирати при допомозі кнурів – пробників, яких заганяють у станки, де знаходяться свиноматки. Відсутність статевої охоти у них вказує на можливу вагітність.

Ситуація №6

Корова тільна. У тільної корови змінюється питома вага церві кального слизу вона збільшується. Згусток слизу, взятий у тільної корови тоне, а в не тільної – спливає.

Ситуація №7 

Кобила жеребна. Додатково ще можна визначити в’язкість слизу. Слиз з піхви, що прилип до руки під час вагінального дослідження стискають між великим і вказівним пальцем. Якщо під час розведення пальців слиз утворює гомогенний або з декількох прозорих волокон тяж , то тварина вагітна. У неплідних кобил слизова оболонка волога , покрита слизом піхвове дзеркало вільно входить у піхву.

Ситуація № 8

У тварини початок родової діяльності .  Роль спеціаліста в цьому випадку спостерігати за породіллею, і в разі необхідності провести акушерське дослідження родових шляхів.

Ситуація №9

Діагноз – набряк вагітних. Профілактика захворювання складається з таких заходів: раціональна годівля вагітних; активний моціон, що активізує крово і лімфообіг; чистка та обливання шкірних покривів; масаж набряклих ділянок тіла; вилучення з раціону годівлі соковитих кормів і солі.

Ситуація №10

Діагноз – залежування перед родами. Щоб запобігти виникненню такого захворювання необхідно: забезпечити повноцінною годівлею та активним моціоном тварин у другій половинні вагітності; при концентрованому типі годівлі зменшити згодовування концкормів; виключити з раціону кислі корми; обмежити водопій  та дачу соковитих кормів.

Ситуація № 11

У даної тварини передчасні перейми і потуги. Допомога тварині повинна бути спрямована на зняття потуг і збереження вагітності. Для цього насамперед тварину необхідно заспокоїти, роблять проводку або ставлять так,  щоб  задня частина тіла була вище від передньої. На поперек і крижні накладають зігрівальний компрес (нагрітий пісок в мішку, сіль, гарячі грілки). Можна задати через ротову порожнину алкоголь 300-400 мл або провести епідурально – сакральну анестезію.

Ситуація №12

У корови часткове випадіння  (виворіт)  піхви. Корову слід поставити на щит із дощок, який кладуть на підлогу так щоб задня частина тіла стала вище від передньої на 15-20 см. Це послаблює внутрішньочеревний тиск на тазові органи. Необхідно також врегулювати годівлю, зменшити кількість об’ємистих кормів.

Ситуація №13

Діагноз – маткова кровотеча. Причиною кровотечі можуть бути травми в ділянці живота, струси тіла при падінні. Це призводить до пошкодження судин хоріону, слизової оболонки матки або і кровоносної системи плода.

Ситуація № 14

Діагноз  - муміфікація плода. Необхідно видалити муміфікований плід з матки. Спочатку проводять консервативне лікування, спрямоване на відкриття шийки матки і розсмоктування жовтого тіла та вигнання плода. З цією метою вводять естрофан – 2мл, а на 2-й день розчин окситоцину 40-50 ОД. Якщо цим способом не вдається викликати виведення муміфікованого плода, то приступаю до механічного (оперативного) відкривання каналу шийки матки. Проводять місцеве знеболення шийки матки круговим введенням  1 % розчину лідокаїну, а потім свердловим рухом пальця відкривають шийку матки. Коли шийка матки трохи відкриється вливають при допомозі кружки Есмарха слизовий відвар або олію в порожнину матки і витягують плід.

Ситуація №15

Така годівля свиноматок погано вплине на загальний стан і якість приплоду, тому що одноманітна концентрована годівля приведе до ожиріння і народження гіпотрофіків та патології родів. Щоб зберегти здоров’я вагітних і полегшити процес родів їх треба випускати щодня на прогулянку. За 10-15 днів до опоросу поросних свиноматок не випускають на загальну прогулянку, але їх обов’язково виганяють для моціону у вигульний дворик, а за 3 дні до опоросу моціон припиняють. Для поросних свиней кращими кормами є висівки, вівсянка, макуха (не більше 0,5кг, або рибне або м'ясо – кісткове борошно, коренеплоди, збиране молоко.

 

Фізіологія і патологія родів

Ситуація №1

Діагноз – слабкість родової діяльності. Після проведення акушерського дослідження породіллі і визначення правильного розміщення плода в родовому каналі корові вводять в/венно 150мл 40% розчину глюкози з 25 ОД окситоцину, і допомагають породіллі народити.

Ситуація № 2

В   межах фізіологічної норми роди проходили у другої корови.

Ситуація №3

Плодовий міхур можна розірвати лише тоді, коли крізь нього видно грудні  кінцівки і голову, або тазові кінцівки і  круп плода. Ні в якому разі не можна  розривати міхур  раніше, бо це спричинить  передчасне витікання плодових вод, плід опуститься назад в матку і роди ускладняться.

Ситуація № 4

Необхідно терміново допомогти кобилі розірвати  плодові оболонки, тому що у лошати  може наступити асфіксія і загибель, так  як воно починає дихати і плодові води  попадуть в легені.

Ситуація № 5

Діагноз: поперечне положення з черевним перележанням  плода. Допомога: Перш за все необхідно  встановити, які кінцівки є грудними, а  які тазовими і яка частина  тулуба  лежить ближче до входу в тазову порожнину. Необхідно провести акушерське дослідження родового каналу. Якщо ближче  розміщені грудні кінцівки і голова, то на них  необхідно покласти акушерські петлі, і  підтягуючи за них, відштовхувати тазову  частину плода в матку, перевівши його  у повздовжнє положення і верхню позицію.

Ситуація № 6

Діагноз – сухі роди. Допомога: зняти перейми і потуги, дати роділлі заспокоїтися. У родовий шлях ввести ослизнюючі: стерильний відвар насіння льону або крохмалю, олію, для того щоб зволожити родові.

Ситуація № 7

Діагноз – вузька вульва. Допомогу  породіллі необхідно спрямувати на  завершення родів і попередження  розриву зовнішніх статевих органів. При переймах і потугах вульву притримують двома руками і допомагають  породіллі народити. Якщо витягнути плід  цуценяти не вдається, вихід із  родового каналу збільшують розтином  промежини, після закінчення родів рану  промежини зашивають двоповерховим швом – на  слизову оболонку та шкіру з м’язами.

Ситуація № 8

Діагноз ставимо після проведення акушерського дослідження породіллі. Рукою введеною в родовий канал визначаємо що заворот голови плода вправо. Це було видно і по кінцівках, що виступали з родового каналу. Коротшою була кінцівка з того боку, куди завернута голова плода.

Ситуація №9

Діагноз ставимо після акушерського дослідження породіллі. В родовому каналі знаходимо голову, ніжки зігнуті в зап’ясних суглобах. Допомога: на голову накладаємо потиличну петлю, відштовхуємо плід і одночасно, переміщуючи руку вниз, захоплюють у долоню копитце. Кінцівку підтягують і виводять у родовий канал без пошкодження його тканин. Виправивши одну кінцівку, так само виправляють і другу. Після цього за мотузки, накладені на виправленні кінцівки, плід витягують і надають першу допомогу новонародженому і породіллі.

Ситуація №10

Діагноз – поперечне положення плода із спинним передлежанням. Надання  допомоги: руку вводять у матку, захоплюють плід за тазові чи грудні кінцівки, підіймають козу за задні ноги і вводять кінцівки плода в родові шляхи і виводять плід, якщо таким методом допомогти не вдається породіллю, то проводять кесарів розтин.

Ситуація №11

Накладають на голову та кінцівки плодів петлі різного кольору, попарно зв’язують петлі тазових і петлі грудних кінцівок. Спочатку витягують той плід, який розміщений ближче до виходу, а другий плід відштовхують у матку рукою або акушерською клюкою. Якщо обидва плоди вже вклинилися в тазову порожнину, то спочатку слід витягувати  той плід, який лежить зверху, а нижній відштовхнути в матку. Після народження першого плода, видобувають другий плід.

 Ситуація № 12

Діагноз – крупнопліддя.  Допомога: необхідно якнайшвидше допомогти тварині, тому що пуповина натягується,  частково відшаровується плацента і плід страждає від гіпоксії. Для цього, у момент, коли з’явиться передлегла ділянка плода треба швидко притиснути промежину вниз, після чого головка проковзує між статевими губами назовні і вульва утримує цуценя на місці. Витягують цуценят тільки за шкіру після захоплювання її у ділянці шиї або спини під час потуг.

 

Патологія в післяродовий період

Ситуація № 1

Виворіті випадіння матки. Факторами, що сприяють випадінню матки є швидке, посильне витягування плоду,  сухість родових шляхів, сильні перейми і потуги, короткий пупковий канатик,  важкі і тривалі роди, посильне  витягування послідових оболонок, якщо вони не  відокремилися від верхівки рогу матки, порушена координація скорочень матки, піхви, та вульви, що настає внаслідок  розладів їх іннервації.

Ситуація № 2

Діагноз – післяродова субінволюція матки (лохіометрія). Причиною даної патології можуть бути  несприятливі фактори навколишнього середовища, які приводять до порушення  метаболізму в організмі і у фетоплаценторній системі,  перерозтягнення матки при  багатоплідній вагітності, атонія і  гіпотонія матки при «прогестороновому блоці», плацентарна недостатність,  яєчниково-гіпофізарні порушення.

Ситуація № 3

В даній ситуації необхідно ветспеціалісту терміново призначити консервативне лікування затримки посліду, а саме:  призначити препарати, які знімуть « прогестероновний блок міометрію», а потім препарати, які скорочують біометрій. Для зняття «прогестеронового блоку» міометрію в/м

Вводять 3-5 мл 1%  масляного розчину сінестролу або 10 мл дигітолу і через 3 год. Вводять  50 ОД окситоцину. Введення окситоцину повторюють через 6 годин. Для  попередження гниття посліду між  послідовними оболонками і слизовою оболонкою матки  внутріматково вводять метромокс, гінобіотик,  йодопен та ін.. Добрі результати дає введення замість  окситоцину утеротону у дозі 10 мл.

Ситуація № 4

У кобили затримка посліду. Якщо  не надати допомогу тварині -  відокремити послід оперативно – то може розвинутися запальна септицемія,  інтоксикація з летальним кінцем. Кобили  дуже чутливі до затримки посліду. По  фізіологічним нормам послід у кобили повинен відокремитися через 35-45 годин після родів.

Ситуація № 5

Ветспеціаліст повинен приступити до оперативного відділення посліду, тому що  у корови виникнуть ускладнення в  результаті гнильного розкладу посліду у порожнині матки.

Ситуація № 6

У тварини післяродова  субінвошлюція матки, яка ускладнює перебіг післяродового  періоду і може привести до  ендометриту та тривалої неплідності.

Ситуація № 7

Перевага застосування ін’єкції молозива коровам проявляється тим, що молозиво містить альбуміни, глобуліни та гормони. Після його введення в організм тварині покращуєтьсяретракція маткових волокон, відновлюється  гормональний статус, що виявляється підвищенням концентрації естрадіолу і його  відношення до прогестерону і тестостерону. Нормалізуються обмінні процеси. Все це має  сприятливий вплив на перебіг  післяродових інволюційних процесів репродуктивних органів.

Ситуація № 8

У тварини не відбулася повністю інволюція статевих органів, тому статевий цикл у неї не проявляється.

Ситуація № 9

Осіменіння корови не слід проводити, воно  буде  неефективне, так як у корови не  завершився  повністю післяродовий період і не  закінчилася інволюція матки.

Ситуація № 10

Діагноз – післяродовий парез (легка форма) корові слід внутрішньовенно ввести 200 мл., 10% кальцію хлориду, 400 мл глюкози 40% і 30-40 мл 20% розчину кофеїну. Все тіло і особливо задні кінцівки розтерти спиртом при допомозі жмута мякого сіна або соломи. Тварину необхідно укутати. Ін’єкції краще проводити у молочну вену. Для ін’єкцій можна  використовувати нові препарати: кальфосет, теракальціум. Якщо одужання  не наступає, то проводять аерацію повітря в молочну залозу.

Ситуація № 11

Діагноз – залежування після родів.  Причинами цієї патології можуть бути  патологічні роди внаслідок яких  виникає  сильна  контузія тазового сплетіння сідничного  нерва та нерва замикального отвору, а також  контузія шийки матки, що може  спричинитися  до залежування тварини після родів.

Ситуація № 12

Діагноз – післяродова еклампсія. Причинами даної патології є токсикоз вагітних, розлади головного мозку при  надходженні в організм матері у період вагітності антигенів  плаценти, після родів – продуктів  розпаду лохій, надмірне больове подразнення  під час родів.

Ситуація № 13

Діагноз – поїдання  посліду. Причиною цього є  неповноцінність раціону за  вмістом  мінеральних речовин і вітамінів, спрага після родів.

Ситуація № 14

Діагноз – післяродовий гнійно-катаральний ендометрит. Причинами даної  патології може бути субінволюція матки,  затримка посліду, затяжні роди, проникнення  патогенної мікрофлори у матку при наданні  рододопомоги  та із зовнішнього середовища.

Ситуація № 15

Діагноз – післяродовий гнійно-катаральний ендометрит. Лікування: в/м’язово  вводять окситоцин у дозі 10-20 Од 2 рази в день 3-4 дні підряд. Внутрішньоматково за допомогою  ПОС-5 вводять 1 раз на добу до одужання  тварини по 100 мл 2% розчину тилану або  тіамутіну на 4,5 % розчині метилцелюлози.

 

Фізіологія і патологія новонароджених

Ситуація № 1

Анкілоз суглобів. Новонароджене необхідно  помістити на чисту, суху підстилку, організувати  догляд і годівлю і через 14 днів  направити на забій.

Ситуація № 2

Пуповину слід розірвати  в місці найбільшого стоншення, а ще краще накласти лігатуру на відстані 10-12 см від пуп очного кільця і культю продезінфікувати 5% спиртовим розчином йоду.

Ситуація № 3

Кролиця може поїдати плодові оболонки і це не відбивається на її самопочутті. Але якщо у годівницю не дати води,  вона може зїсти і крольчат.

Ситуація № 4

До асфіксії новонародженого привели напевне тяжкі роди, коли плід  защемився у тазовій порожнині матері, а можливо було тазове  передлежання плода, коли пуповина  защімлюється кістками тазу.  Внаслідок  недостатності  кисню у плода ще в порожнині матки  рефлекторно  виникають дихальні рухи і це сприяє попаданню навколоплідних вод у дихальні шляхи.

Ситуація № 5

У новонародженого затримка мезонію.

Ситуація № 6

У телят запалення пуповини. До такої патології привели  антисанітарні умови  утримання новонароджених, скучене утримання  новонароджених, які можуть один в одного  смоктати пуповину, а також  відсутність  антисептичної обробки  пуповини при наданні  допомоги новонародженому.

Ситуація № 7

Діагноз – дицефалізм. Новонароджене потрібно усипити.

Ситуація № 8

Атрезія анального отвору. Лікування – оперативне.

Ситуація № 9

Кровотеча з судин пуповини буває при  асфіксії, при неправильному догляді за пуповиною  перерізанні пуповини. Лікування: на пуповину  накладають лігатуру і припікають йодом культю пуповини.

Ситуація № 10

Правильно період новонародженості  оцінюють у третьому випадку, тому що  новонародженою вважається тварина з моменту  народження до  відпадання  пуповини.

 

Фізіологія і патологія молочної залози

Ситуація № 1

Лактація – складна  нейрогуморальна  регуляція організму на імпульси від рецепторів шкіри молочної залози та хеморецепторів судин, що реалізуються через  кору головного мозку – гіпоталамус – гіпофіз. Молоковіддача має фазовий характер.  Порушення стереотипу доїння, недотримання  розпорядку дня, стресові фактори, биття,  переляк, зміна доглядачів, доярки викликають виділення адреналіну, який гальмує  молоковіддачу, обумовлює спазм  молочних проток та блокування дії  окситоцину це і є причинами  загальмування рефлексу молоковіддачі. В даному  випадку причиною порушення  молоковіддачі є заміна основної доярки підмінною.

Ситуація № 2

Причинами зміни кольору молока (червоний відтінок) можуть бути  крововиливи в молочні ходи чи  цистерну внаслідок розриву  судин,  поїдання на пасовищі молочаю, осоки, хвоща,  перетримування доїльних стаканів на вимені, вакуум нижче 380 мм рт.ст.

Ситуація № 3

Діагноз -  післяродовий серозний набряк вим’я. Причиною даної патології  є підвищення  проникності кровоносних  судин  та сповільнення відтоку лімфи у  тканинах вим’я,  що відбувається внаслідок надмірної годівлі соковитими кормами, при  відсутності моціону, при токсикозі вагітних,  при хворобах серця та нирок.

Ситуація № 4

Причинами виникнення цієї патології  стало перенесення запалення молочної  залози, яке привело до звуження  дійкового каналу та утворення рубцевих стягувань на сфінктері дійки. Необхідно  розслабити  тонус сфінктера дійки чи розтягнути  рубець. Добрі наслідки дає  бужування, коли

у дійковий канал вводять змазані вазеліном металеві, скляні чи пластмасові бужі,  починаючи з найменшого діаметру. Роблять  на верхівку дійки теплі (t 40-450) содові ванночки.

Ситуація № 5

Причинами виникнення маститу є наслідок дії на вим’я  токсичних продуктів та патогенної мікрофлори при ендометриті, яка гематогенним шляхом заноситься у вим’я.

Ситуація № 6

Дії ветпрацівника необґрунтовані, тому що масаж і втирання камфорного  масла неефективно. Тим більше, що ветлікар неправильно призначив масаж молочної залози. При  катаральному маститі масаж слід проводити  згори до низу для відтоку  ексудату, а не навпаки. Наобхідно  обов’язково розрідити казеїнові згустки  інтрацистернальним введенням  теплого 2% розчину  соди 50-60 мл з наступним здоюванням  через 15-20 хвилин, введення окситоцину у дозі 30-40 ОД за 5-7 хвилин до доїння, а після доїння  внутрішньовим’яні введення  антисептичних  протимаститних антибіотиковмістимих препаратів. Лише після комплексного лікування  можливий ефект.

Ситуація № 7

Діагноз – мастит. Остаточний діагноз необхідно поставити після  клінічного обстеження хворої тварини. З лікувальною метою проводять коротку новокаїнову блокаду нервів вим’я, вводячи новокаїн між основою  пакета і черевною стінкою. Доза новокаїну 0,5% - 50 мл. Втирають у тканини уражених пакетів протимаститні мазі: живосет, дібутон,  крем-емульсія ДЕ, саномаст, рігефен та ін. обмежують водопій. Поросят  переводять на штучну годівлю до видужання свиноматки.

Ситуація № 8

Діагноз – гнійно-катаральний мастит. Причинами даної патології є затримання молозива. Адже сука народила мертвих щенят і це привело до застою молозива в молочних пакетах, що викликало  запальний процес.

Ситуація № 9

Парадоксальний ефект такого лікування можна  пояснити причиною того, що під час  прояву  серозного  запального процесу сильно набрякає вим’я, дійковий канал і якщо  вводити лікарські препарати внутрівименно  то травмується слизова оболонка дійкового каналу та молочної цистерни  і запальний процес переходить у катаральну форму.

Ситуація № 10

Рекомендація була не правильною, так як на 10-й день після отелення молоко ще не зріле повністю і в ньому велика кількість  лейкоцитів та епітеліальних клітин. Тому  діагностику на субклінічний мастит у корів проводять через 1,5 – 2 місяці після отелення  до початку сухостійного періоду. Дослідження проводять щомісячно.