ЕТАЛОННА ВІДПОВІДЬ НА ЗАВДАННЯ ВАРІАНТУ №20.

 

1. Вкажіть значення і необхідність розведення сперми та вимоги до розріджувачів.

Мета розбавлення сперми – збільшення об’єму еякуляту особливо від цінних племінних плідників. При розбавленні сперми для сперміїв створюють оптимальні умови життєздатності поза організмом в анабіотичному стані. При цьому послаблюється негативний вплив речовин плазми сперми. Компоненти розріджувачів сперми підвищують стійкість сперміїв проти швидкого охолодження і заморожування.

 Розріджувачі для сперми плідників різних видів тварин виготовляють відповідно до особливостей сперми плідника. Вони повинні бути ізотонічними, щоб підтримувати потрібний осмотичний тиск у сперміях. Спермії зберігають нормальну життєдіяльність у певних межах кислотності. Для цього в розріджувачі добавляють слабкі кислоти і луги. Антибіотики, які додають у розріджувачі діють бактеріостатично і позитивно впливають на виживаність сперміїв. Для розріджувачів використовують хімічно чисті, доброякісні речовини з заводською етикеткою, які відповідають нормам державного стандарту.

 

2. Назвіть передвісники родів у тварин.

Передвісники родів - це комплекс клінічних ознак, які, спостерігаються у тварин наприкінці вагітності і вказують на підготовку до родів.

Передвісниками родів є:

1.  Набряк статевих органів і органів таза, перетворення таза у родовий.

2.  розм’якшення, розслаблення і подовження крижово сідничних зв'язок, розслаблюються також бокові зв’язки таза, що фіксують крижову і клубову кістки, в результаті цього крижова кістка стає рухливішою, появляються впадини між сідничним горбом  і крижовою кісткою.

3.  Розріджується слизова пробка каналу шийки матки, за 1-2 дні до родів виділяється із статевих органів слизовий тяж.

4.  Укорочення і розслаблення шийки матки, а це означає, що шийка матки відкривається.

5.  У молочній залозі появляється молозиво, ке на початку схоже на цукровий сироп, а потім біліє.

6.  Дрібні тварини готують гніздо, проявляють інстинкт усамітнення.

7.  У тварин, що готуються до перших родів значно збільшується молочна залоза.

 

3. Опишіть лікування абортованих самок.

У залежності від прояву аборту призначають лікування абортованим самкам. Якщо починається передчасними переймами і потугами при клінічному дослідженні виявляється живий плід. Призначають лікування як при загрозі переривання вагітності: токолітики, гексагени, вітаміни “Е”. А якщо шийка матки розкрита і вийшов плодовий міхур, то призначають препарати для скорочення матки і виходу з її порожнини абортованого плоду6 окситоцин, естрофан, мамофізин, гіфотоцин, ензапрост, аніспрост та ін..

Якщо аборт пройшов, або проходить з наслідками муміфікації, мацерації, нутресценації, то якнайшвидше звільняють порожнину матки від плоду і його оболонок. Наприклад, при лікуванні хворої тварини з наслідком аборту-мацерація призначаємо таку схему лікування: для того,щоб розкрити шийку матки, призначають спочатку синестрол, а через 6 годин окситоцин. Потім проводять епідурально-сакральну анестезію розчином новокаїну 2% концентрації в дозі 15 мл і механічно рукою розкривають канал шийки матки.

Крупні кістки витягують рукою В порожнину матки після її звільнення вводять свічки, палички: гінобіотик, азопрол, антисепт, азокаптрин та ін.. Призначають внутрім’язове введення антибіотиків. Для скорочення матки внутрім’язово або підшкірно розчин окситоцину. Добрий лікувальний ефект мають новокаїнові блокади. проводять блокаду за Фатєєвим. Новокаїн вводять у прямокишечну ямку з боку кореня хвоста в дозі 100 мл 0,5% концентрації вводять в тазову порожнину на глибину 3-7 см під кутом 45º до поверхні ямки. Протягом 48 годин спостерігається патогенетична дія новокаїну на матку, підвищується скоротлива здатність міометрію.