Наукові та фізіологічні основи отримання сперми від плідників с/г тварин

План

 1. Фістульний метод отримання сперми.
 2. Метод мастурбації.
 3. Метод за допомогою спермозбирача.
 4. Метод масажу.
 5. Метод електроеякуляції.
 6. Піхвові методи отримання сперми.
 7. Будова штучної вагіни.

Література

 1. Л. 1, с 50 -51
 2. Л. 7, с 50 -51
 3. Л. 5, с 215 – 220
 4. Л . 9, с. 97 - 108

1. Фістульний метод отримання сперми.

Таким методом отримують  чисту сперму, стерильну сперму, яка має високу переживаємість сперміїв. Плідник з уретральною фістулою використовується тривалий час (роками). Для цього методу жеребцям роблять уретростомію. Вперше цю операцію запропонував в 1923 році Л.С.Сапожников при захворюваннях статевого члена у жеребців. Пізніше І.В.Глумаков почав застосовувати цей спосіб для отримання сперми від жеребців, а в 1936 – 1938р. широко застосовував цю операцію в конярстві Х.І.Животков. Уретростомію необхідно виконувати так, щоб нижній кінець фістули розташовувався на рівні дна тазу між сідничними буграми. Через декілька днів після операції жеребці пристосовуються до нових умов, тобто при сечовиділенні вони приймають позу  характерну для пози кобили.

Через 3 – 4 тижні після операції плідника можна використовувати для отримання сперми. Перед отриманням сперми корінь хвоста добре бинтують, а краї фістули протирають ватним тампоном, змоченим в розчині борної кислоти, фізіологічному розчині натрію хлориду, 50 – 60% розчині спирту. В момент садки жеребця на кобилу в охоті  хвіст жеребця відводять в сторону і під фістулу підставляють спеціальний стерильний посуд з овальним отвором. Через декілька секунд сперма під сильним напором заповнює посуд. На весь процес необхідно 3 – 4  хвилини.

2. Метод мастурбації.

Здійснюється цей спосіб шляхом механічного подразнення головки статевого члена шляхом тертя об головку препуціонального мішка. Цей спосіб дає ефективним результат тільки у собак. Практикою доведено, що тільки у самців собак швидко виробляється рефлекс мастурбації, і вже при підготовці самця до взяття сперми, а саме розміщення самця на спеціальному столі для мастурбації, у самця відбувається ерекція, а після декількох торкань до головки статевого члена препуцієм, відбувається ерекція. У копитних цей спосіб не дає результатів.

3. Метод за допомогою спермозбирача.

Спермозбирач  це прилад з тонкої гумової трубки, один кінець якої глухий, а вільний розтягнутий на гумовому кільці. Спермозбирачем збирають сперму двома способами:

1. введенням спермозбирача в піхву;

2. без введення спермозбирача в піхву.

4. Метод масажу.

У бугая перед отримання сперми підстригають волосся на препуційному мішку. Без попереднього контакту плідника з самкою (без збудження) сперму отримати не вдається. тому плідника підводять до корови для загального  збудження, під дією якого сперма із придатка сім’яника переміщується в ампули спермієпроводів.  Після чого руку змащену вазеліном вводять в пряму кишку плідника за ампулоподібне розширення, а потім відводять назад разом з частиною прямої кишки, яка вільно переміщується, в тазову порожнину де пальпують шийку сечового міхура  на якій розташовані ампули спермієпроводів схожі на товсті шнури, а також пальпують пухирцеподібні залози. Ніжно погладжують ампули а потім видавлюють обережно вміст ампул і при виділенні вмісту на зовні збирають його в спеціальний посуд.

Від півнів отримання сперми шляхом масажу ампул сім’япроводів було запропоновано вченими Бюрроу і Куіні в 1939 році. Для ортимання сперми технік сидячі на стільці, фіксує ноги півня колінами, правою рукою масує живіт і одночасно лівою – поперек. Масаж проводять шляхом легенького погладжування з переду назад 3-4 рази  протягом декількох секунд. Реакція на масаж це піднімання хвоста при цьому необхідно легко погладжувати задню частину черева великим та вказівним пальцем лівої руки викликають ерекцію, стискаючи пальцями клоаку, отримують сперму в спермоприймач. Час необхідний для цього 20 сек.

Від індика отримують сперму за допомогою спеціального станка М.М.Асланяна, в якому є яйцеподібне заглиблення для фіксації самки, зверху заглибина покрита сіткою для захисту самки від пошкоджень її самцем під час садки. При вигляді самки самець збуджується  і робить садку, при цьому легке погладжування нижньої частини черева приводить до виділення сперми.

5. Метод електроеякуляції.

В науково – дослідному інституті тваринництва в „Асканії – нова” ім. М.Ф.Іванова був розроблений метод електроеякуляції у баранів та козлів. Самцю вводять через пряму кишку срібний електрод і розташовують на сечовим міхуром. Другий електрод це пінцет Пеана, який  прищепують на мошонку. Струм подається з батарейки 30 В. Після установки електродів  замикають та розмикають електроланцюг. Під дією току ампули спермієпроводів  скорочуються, сперма виділяється назовні

6. Піхвові методи отримання сперми.

Губковий метод – запропонував І.І.Іванов. Застосовували його для отримання сперми від биків, баранів, жеребців. Для свиней цей спосіб не застосовувався тому, що у свині піхва вузька і в піхву можна ввести лише вузьку  губку, яка не може всмоктати в себе весь еякулят. В наш час цей метод не застосовують. Суть цього методу полягає в використанні губки, яку після відповідної підготовки вводять в піхву самки, яка знаходиться в стані статевої охоти, а потім дозволяють самцю зробити садку. Після еякуляції губку виймають з піхви самки і в спеціальний посуд видавлюють з губки еякулят.

Метод має такі недоліки:

1. губка потребує спеціальної підготовки;

2. губка є „інородним” тілом, тому може порушувати динаміку еякуляції;

3. під час вижимання еякуляту спермії травмуються;

4. губка всмоктує в себе велику кількість піхвового слизу.

Піхвовий або дзеркальний метод – збирання сперми з піхви піхвовим дзеркалом або іншими приборами зразу після коїтусу (статевого акту, парування, садки) таким способом збирали сперму у кобил, овець та корів, але тільки тоді коли шийка матки закрита.

 У свиней отримують сперму після введення тампона в передню частину піхви, під час еякуляції сперма виливається назовні з вульви.

Піхвовий метод отримання сперми простий по техніці виконання але має недоліки :

1. сперма розсіюється в складках піхви;

2.еякулят з домішками слизу з піхви самки, що знижує якість сперми.

Від самців птиці К.Братановим був запропонований простий метод отримання сперми. Самку витримують на голодній дієті. Через 36 – 48 годин за допомогою звичайного кумового балончика або груші промивають клоаку фізіологічним розчином. Стерильною ватою намотаною на кінчик пінцету, висушують клоаку. Потім допускають самця для коїтусу, після якого самку тримають клоакою вниз та скляною паличкою або ложечкою видаляють вміст клоаки.

Піхвовий метод також практикують в звірництві. Відразу після коїтусу самку поміщають в тепле приміщення, де за допомогою скляних трубок з  гумовим балончиком, підігрітих до температури тіла тварини, видаляють сперму з передньої частини тіла піхви самки.

І.І.Іванов розробив метод отримання сперми від забитих самців птиці. Після розрізання черевної порожнини з ампулоподібних розширень видавлюють по направленню до клоаки сперму.

При загибелі цінного плідника, сперму добувають відразу  після забою або загибелі плідника. Для цього проводять кастрацію, відокремлюють придаток сім’яника  ріжуть його на дрібні шматки з яких фізіологічним розчином вимивають сперму.

Техніка штучного осіменіння складається з п’яти основних елементів: взяття сперми від плідника, оцінка сперми, розведення її, зберігання і власне осіменіння, тобто введення сперми у статеві шляхи самки.

Розробка техніки взяття сперми від плідників пройшла тривалий шлях розвитку. Єдиним способом взяття сперми до початку досліджень І. І. Іванова був так званий п і х в о в и й   с п о с і б. Він дуже простий, але зате у нього багато недоліків. Після природної садки плідника на самку, у піхву останньої вводять знезаражене піхвове дзеркало і за його допомогою беруть сперму, яка звичайно змішується із слизом, що заповнює піхву. При цьому як правило, вдається взяти лише частину виділеної самцем сперми; решта розмазується по стінках статевих шляхів або всмоктується в матку (у кобили). Тепер цей спосіб може бути застосований лише для перевірки рухливості сперміїв в разі неможливості взяти сперму у штучну вагіну. Самки, що використовуються для взяття сперми, повинні бути цілком здоровими. Для свиней цей спосіб зовсім непридатний через вузькість і велику довжину піхви, а також тому, що більша частина сперми всмоктується в матку.

У 1931 р. колективом радянських учених було сконструйовано ш т у ч  н у   в а г і н у для взяття сперми від кнурів. Ця конструкція виявилася такою вдалою, що з деякими змінами застосовується для всіх сільськогосподарських тварин уже понад 40 років в усіх країнах світу.

7. Будова штучної вагіни

Ш т у ч н а  в а г і н а (штучна піхва) – це простий прилад, в якому можна відтворювати основні умови, необхідні для нормального прояву рефлексу еяколяції: відповідну температуру, тиск і стикання статевого члена з гладкою, слизькою поверхнею. Для кожного виду сільськогосподарських тварин виготовляють спеціальні вагіни, розміри і будова яких відповідають величині статевого члена самця. Проте принцип будови штучних вагін однаковий для усіх видів тварин.

Основні частини штучної вагінициліндр, або корпус,  тонкостінна гумова камера і спермоприймач. Крім того, є додаткові деталі: 2-4 гумових кільця для закріплення камери на циліндрі, ебонітовий краник (у вагіні для жеребця замість нього є загвинчувана гайка), гумовий тримач спермоприймача (застосовується тільки у вагіні для бугая), еластична поролонова накладка, призначена для механічного очищення статевого члена.

Ц и л і н д р и для вагіни виготовляються з ебоніту (для баранів), з товстої гуми (для бугаїв),з алюмінію або оцинкованого заліза (для жеребців). Корпус вагіни для жеребців з одного кінця закінчується звужуванню горловиною і має ручку для тримання. У стінці корпуса є патрубок з отвором для вливання води і вдування повітря.

Циліндр для барана 20 см, для бугая 50 см, для жеребця 54 см завдовжки. За кордоном і на деяких станціях в СРСР застосовують вагіну для бугая так званого „європейського” зразка – більш коротку і вузьку.

Для взяття сперми від кнурів застосовують вкорочений на 12-15 см циліндр вагіни для бугая або штучну вагіну конструкції Полтавського інституту свинарства, корпус якої виготовляється з оцинкованого заліза. Є варіант вагіни для кнура з електропідігріванням.

Тонкостінна гумова трубка (камера) виготовляється з спеціальної високоякісної гуми. Камера для бугая 70 см, для барана 33 см, для жеребця 90 см завдовжки. При взятті сперми від кнура використовують камеру для бугая або для барана. Обидва кінці камери завертають і натягають на кінці циліндра. Поверхня нової, яка ще не була у вжитку, камери з одного боку гладка, з другого – трохи шорстка.

С п е р м о п р и й м а ч призначений для збирання виділюваної самцем сперми. Для барана і бугая застосовуються або одностінні спермоприймачі, що мають вигляд конічних пробірок, або (частіше) двостінні спермоприймачі. У між стінний простір останніх наливають теплу воду, що захищає спермії від різкого охолодження. Маючи такі спермоприймачі, сперму можна брати на відкритому повітрі або в неопалюваному приміщенні. Що ж до одностінних спермоприймачі, то їх можна застосовувати тільки при температурі не нижчій за 180С.

В укороченій („європейській”) вагіні для бугая застосовують поліетиленові спермоприймачі одноразового використання: після взяття сперми від бугая її переливають у скляні посудини, а спермоприймачі викидають.

Спермоприймач для жеребця являє собою широкий гумовий стакан, який накладають на горловину штучної вагіни. При взятті сперми на холодні на такий спермоприймач слід накладати ватний чохол. У кожного спермоприймача повинна бути кришка, якою він закривається негайно після виймання з вагіни.

Спермоприймач вагіни для кнура виготовлено з прозорої пластмаси; складається він з ковпака і градуйованого стакана, які з’єднуються між собою гвинтовою нарізкою. У ковпак вставляють пластмасовий або гумовий фільтр. Іноді користуються скляною банкою місткістю 0, 5 л, яку приєднують до вагіни за допомогою гумової трубки (куска камери). У верхній частині трубки роблять отвір для виходу повітря в міру надходження сперми в банку. У горловину банки вставляють пластмасовий фільтр, який затримує густий секрет цибулинних залоз.

Щоб запобігти перенесенню заразних хвороб від одного плідника до іншого, а також зменшити можливість потрапляння мікробів у сперму в тих випадках, коли від плідника беруть два еякуляти підряд, для кожного плідника слід мати по дві окремі вагіни, на яких білою фарбою, що не змивається, позначені кличка або номер плідника. Вагіни потрібно зберігати у спеціальній закритій шафі з полицями, де є гнізда для кожної вагіни. Спермоприймачі, пінцети та інші інструменти, що застосовуються при підготовці штучних вагін, також повинні зберігатися в закритих шафах.